Drabinki gimnastyczne

Drabinki gimnastyczne znają wszyscy. Są niezbędnym wyposażeniem każdej sali gimnastycznej czy siłowni. Coraz częściej znów są wykorzystywane, jako element treningu. Ich wielki powrót, związany jest z ich niezwykłą uniwersalnością.

DRABINKA DO ĆWICZEŃ

Drabinki gimnastyczne z powodzeniem mogą być elementem treningu wzmacniającego, ogólnorozwojowego czy rozciągającego. Podczas ćwiczeń na drabinkach angażowane mogą być praktyczne wszystkie partie mięśniowe - ponieważ liczba możliwych do wykonania ruchów jest praktycznie nieograniczona.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia na drabinkach pozwalają na wzmocnienie mięśni nóg, pośladków, pleców, brzucha, ramion itd., bardzo dobrze wpływają również na mięśnie głębokie i posturalne. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób mających problemy z kręgosłupem.

Wykonując wszystkie ćwiczenia na drabince do ćwiczeń należy przede wszystkim skupić się na technice. Prawidłowe napięcie mięśni podczas wykonywania ruchu pozwoli uniknąć kontuzji i w krótkim czasie osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Niekwestionowaną korzyścią wynikającą z ćwiczeń z drabinkami jest zdecydowana poprawa szybkości, wytrzymałości i zręczności a co za tym idzie również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-ruchowego.

Ćwiczenia przy drabinkach są na tyle łatwe i bezpieczne, że podczas ich wykonywania nie potrzebujemy nawet asekuracji to drabinka do ćwiczeń stanowi punkt podparcia i zabezpieczenie w trakcie treningu. Systematycznie ćwicząc na tego typu sprzęcie zwiększamy zakres ruchu w stawach, jednocześnie pracując nad siłą i gibkością mięśni. Warto zwrócić uwagę, że ćwiczenia z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej, mają zbawienny wpływ na prawidłową postawę ciała, oraz unormowanie pracy narządów wewnętrznych.

WYKONANIE

Drabinki gimnastyczne powinny zostać wykonane z trwałych materiałów, zapewniających bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Nieodzownym elementem wyposażenia sali gimnastycznej są również: materace gimnastyczne i ławeczki gimnastyczne

Drewniane elementy muszą być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci oraz potu, ale też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ważne aby do ich wykonania użyto odpowiedniej jakości drewna, w naszym wypadku jest to buk, gwarantujący trwałość konstrukcji. Powierzchnia szczebli również musi być dopasowana i zapewniać stabilny chwyt. Również elementy mocujące muszą być wykonane z odpowiednio stabilnych i trwałych materiałów, dzięki temu wykonywanie ćwiczeń będzie bezpieczne i efektywne.

Zależnie od potrzeb dostępne są drabinki podwójne lub pojedyncze. Również ich wysokość jest uzależniona od potrzeb i najczęściej waha się w przedziale 2,5 do 3 metrów. Wszystkie te parametry są indywidualnie dopasowywane.

Zobacz także inne niezbędne przyrządy gimnastyczne takie jak skrzynie, kozły, odskocznie.