Sport obecny jest w życiu każdego z nas. Nieważne czy jesteśmy jego uczestnikami czy obserwatorami, czyli kibicami pewne jest, że każde widowisko sportowe, szczególnie mające zasięg ogólnokrajowy czy ogólnoświatowy, gromadzi rzesze fanów w obiektach sportowych oraz przed telewizorami.
Jak większość imprez przeznaczonych dla szerokiego grona uczestników i publiki, również widowiska sportowe najlepiej oglądać "na żywo", czyli być obecnym w miejscu i o czasie przewidzianym na dane zawody sportowe, co powoduje zupełnie inne emocje, doznania i wizualizacje.
WIELKOŚĆ HALI MA ZASADNICZE ZNACZENIE
Większość obiektów sportowych, takich jak stadiony sportowe to zazwyczaj otwarte areny, ograniczone tylko ścianami, natomiast dach przeważnie pozostaje otwarty. Ma to również duże znaczenie dla publiczności - ogromny budynek może pomieścić nieraz kilkanaście tysięcy ludzi, więc odpowiednia ilość powietrza jest to bardzo ważna. Poza tym istotnym czynnikiem, trybuny dla publiczności są zamontowane na stałe, więc powiększenie części pola do rozgrywek sportowych, ze względów technicznych nie wchodzi w grę. Mniejsze budowle typu hale sportowe to zamknięte budynki, w których mieści się ściśle ograniczona ilość osób, gdyż wyposażenie hal sportowych potrzebne do określonych zawodów, miejsce na rozgrywki, trybuny dla publiczności oraz dodatkowe wolne przestrzenie - za przykładowo, bramkami - zajmują sporo miejsca.
TRYBUNY NA HALE SPORTOWE
Trybuny sportowe, jak wiadomo, to istotna część każdej hali - są nieodzownym elementem wystroju, więc ich konstrukcja musi być doskonale przemyślana, tak, by swoimi gabarytami nie wprowadzały dysharmonii pod kątem proporcji wymiarów, a także by istniała możliwość ich demontażu bądź złożenia w razie wyższej konieczności.
Można wyróżnić cztery najpopularniejsze typy trybun montowanych w halach widowiskowo-sportowych, halach sportowych, a także w obiektach tymczasowych, wybudowanych na potrzeby masowej imprezy sportowej.
Są to:
- trybuny składane, teleskopowe, typu ławka,
- trybuny teleskopowe z siedziskami, w których oparciem jest przedłużenie stopnia wyższego poziomu,
- trybuny teleskopowe ze składanymi oparciami siedzeń,
- trybuny stałe, którym stelażem jest metalowa konstrukcja, a siedziska z tworzywa sztucznego są na sztywno mocowane do stelaża.
ZASADA DZIAŁANIA TRYBUN SPORTOWYCH
Trybuny składane teleskopowo, są wysuwane na specjalnych kółkach łożyskowanych, zapobiegających rysowaniu drewnianej podłogi. Zaopatrzone są w barierki ochronne po obydwu końcach trybun na halę sportową i za najwyższym rzędem; pośrodku rzędów siedzisk wydzielone jest miejsce na stopnie, umożliwiające dotarcie do wyższych pięter trybuny.
Zasada składania polega na nasunięciu jednego rzędu nad drugim w taki sposób, by cała trybuna po złożeniu stała się rodzajem ściany bez wystających elementów konstrukcyjnych. Tego typu urządzenia sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich halach sportowych, szkolnych salach gimnastycznych, a także w specjalnie zaadaptowanych pomieszczeniach, które służą również do innych celów.
Trybuny, o konstrukcji stalowej z umocowanymi na stałe krzesełkami i nieposiadające mechanizmu jezdnego, to rodzaj trybun sportowych które można ustawiać tymczasowo na czas przewidzianych imprez lub za pomocą specjalnych zabezpieczeń zamocować na stałe na przewidzianym do tego celu miejscu. Te trybuny montowane są przy niedużych boiskach sportowych czy orlikach. Należy także zwrócić uwagę, że konserwacja tego typu trybun wymaga zastosowania innych środków do pielęgnacji, ze względu na wystawianie ich na często niekorzystne czynniki atmosferyczne.
Każda też trybuna na hale sportową, bez względu na jej rodzaj, musi posiadać specjalne certyfikaty i atesty, dopuszczające ją do bezpiecznego użytkowania przez ludzi.