Squash

Spośród dyscyplin sportowych, wymagających od zawodników wyjątkowej kondycji, szybkości oraz refleksu można wyróżnić dwie z nich, a mianowicie tenis i squash. Czytaj więcej...
Obie gry wydają się bardzo do siebie podobne – i w tenisie i w grze w squasha występuje dwóch zawodników, którzy naprzemiennie odbijają rakietą piłkę; zasadnicza różnica polega na odmienności sprzętu używanego do tych dwóch gier oraz różnic w wyglądzie boiska.

Obydwie gry powstały w Wielkiej Brytanii, a ich popularność rozpoczęła się w mniej więcej tym samym czasie, w wieku XIX.

SQUASH – GRA CAŁYM CIAŁEM

W Polsce squash pojawił się pod koniec dwudziestego wieku i niemal od razu został doceniony jako sport mający dobroczynne działanie na poprawę metabolizmu, szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę kondycji oraz modelowanie sylwetki. Podczas gry angażowane są wszystkie mięśnie, szczególnie mięśnie nóg, rąk i mięśnie grzbietowe, a intensywny ruch ciała powoduje ich wzmocnienie, rozwój oraz uelastycznienie.

Pomimo podobieństwa obydwu gier, zasady gry w squasha są zgoła odmienne; tenis to rozgrywka pomiędzy dwoma lub czterema osobami odbijającymi piłkę przez siatkę umocowaną w połowie kortu tenisowego. Zawodnicy grają według ustalonych zasad oraz w określonych liniami polach. Gra w squasha natomiast, polega na odbijaniu rakietą piłki serwowanej na ścianę. Zawodnicy poruszający się obok siebie, naprzemiennie odbijają piłkę, do momentu, aż przeciwnik nie zdoła prawidłowo jej przejąć. Wtedy liczone są punkty.

SQUASH SPRZĘT

Podczas gry niezbędny jest odpowiedni sprzęt do squasha i są to: specjalnie wyprofilowana rakieta, z naciągiem przeplatanym w kratkę, piłki z twardej, sprężystej gumy oraz odpowiednie buty. Dodatkowym wyposażeniem, koniecznym do zabezpieczenia boiska, są siatki osłonowe do squasha oraz elementy montażowe siatek do squasha. Siatki osłonowe służą do odgrodzenia wolnej przestrzeni w miejscu, gdzie kończy się ścianka działowa boiska, natomiast elementami montażowymi w kształcie haczyków lub klipsów, mocuje się oczka brzegowe siatki do odpowiednich profili aluminiowych. Oczka siatki są niewielkich rozmiarów, około 2 × 2 centymetry – ta wielkość z powodzeniem wystarcza do zatrzymania odbitej piłki. Grubość splotu siatki może być różna i zależy od pełnionej przez nią funkcji.

RAKIETA, PIŁKA I BUTY

Rakieta do squasha produkowana jest zazwyczaj ze stopu aluminium z tytanem, gdyż w grę wchodzi nie tylko wytrzymałość, ale również waga. Rakiety są lekkie, bardziej wydłużone oraz mają drobniejszy naciąg.

Piłki do squasha są mniejsze niż do tenisa, twardsze, a do prawidłowego odbicia wymagają sporo siły. Z tego też powodu, przed właściwym meczem, piłeczkę należy kilkakrotnie odbić, co spowoduje wzrost temperatury gumy, a co za tym idzie – wzrost sprężystości. Aby piłeczka należycie odbijała się od ściany musi być w ciągłym ruchu, w przeciwnym razie traci swoje charakterystyczne cechy. Piłki do squasha są różnych kolorów – barwy symbolizują różne ich wersje, od początkującego gracza po profesjonalistę. Gracz rozpoczynający swoją przygodę ze squashem powinien zacząć od najprostszego modelu.

Buty zakładane do gry to specjalne obuwie, przeznaczone do gry na halach – do squasha są odpowiednio wyprofilowane modele, znakomicie trzymające się podłoża oraz gwarantujące zwinność i dobrą ochronę kostek stóp. Polecamy również sprzęt do unihokeja i sprzęt do hokeja na trawie