Twoja grupa dzieci nudzi się podczas zajęć sportowych w szkole? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zachęcić je do aktywności fizycznej i urozmaicić gimnastykę? Podczas prowadzenia lekcji wychowania fizycznego łatwo wpaść w rutynę i ciągle proponować te same ćwiczenia. Przez to zajęcia przestają być dla uczniów atrakcyjne. Poznaj 5 pomysłów, które sprawią, że gimnastyka znów będzie ciekawa.
Ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci. Jednak nie każda pociecha lubi się ruszać. Niechęć do sportu wynika z różnych czynników, a jednym z nich są nudne zajęcia sportowe. Jeśli Twoje lekcje nie są atrakcyjne, uczniowie zaczynają ich unikać, często biorą zwolnienia lub niechętnie podejmują inicjatywę. Można to łatwo zmienić!
WYPRÓBUJ NOWE AKCESORIA
Podstawowe wyposażenie szkół obejmuje drabinki, ławeczki, piłki lekarskie, woreczki z ryżem i ewentualnie liny. Choć te akcesoria można wykorzystać do wielu atrakcyjnych ćwiczeń, w końcu mogą się znudzić. Dlatego co kilka zajęć proponuj uczniom nowe artykuły.
Kółka gimnastyczne
Przeznaczone są do zamontowania na drążku zakładanym na drabinki. Kółka są odpowiednie do trenowania mięśni rąk i pleców, które w gimnastyce odgrywają kluczową rolę. Ponadto sprawdzają się idealnie do rozciągania kręgosłupa.
Wystarczy złapać się i na chwilę rozluźnić mięśnie pleców i brzucha. Od razu pojawi się przyjemne uczucie przestrzeni pomiędzy kręgami.
Skrzynia plyometryczna
Drewniane pudło w sali sportowej z pewnością wzbudzi zainteresowanie niejednego dziecka! Warto ją wykorzystać do poprawy sprawności uczniów, a zwłaszcza biegaczy.
Istnieje wiele ćwiczeń plyometrycznych ze skrzynią, które pomagają wzmocnić mięśnie nóg.
Wózek na czterech skrętnych kółkach
Prosty gadżet, który wywoła śmiech niejednego ucznia! Można go wykorzystać do poprawy koordynacji ruchowej maluchów, a to wszystko poprzez zabawę.
Sięgnij po ten model, a dzieci nie odczują nawet, że ćwiczą.
Inne akcesoria
Pamiętaj, że możesz także sięgnąć po akcesoria, które urozmaicą obecne wyposażenie sali gimnastycznej. Dobrym wyborem jest np. gimnastyczna kładka do balansowania z zaczepem, która może pełnić rolę zjeżdżalni. Wystarczy zamontować ją do drabinek. Nie ma lepszego sposobu, aby zachęcić maluchy do wspinania się niż wizja radosnego zjechania w dół!
ORGANIZUJ ZAJĘCIA POZA SALĄ GIMNASTYCZNĄ
Zajęcia sportowe nie muszą być organizowane tylko w sali gimnastycznej. Wręcz dzieciom maty cross do gier i zabaw, a następnie zabierz maluchy na zewnątrz!
Ćwiczenia na świeżym powietrzu to doskonały sposób, aby nieco rozluźnić atmosferę panującą na zajęciach. Ponadto kontakt z naturą pozytywnie wpływa na samopoczucie uczniów. Dzięki temu po zajęciach będą dotlenieni i wrócą na kolejne lekcje w dobrych nastrojach.
TESTUJ NOWE TECHNIKI
Wiele ćwiczeń można urozmaicić, dzięki czemu staną się one bardziej atrakcyjne i zaangażują nowe partie mięśni. Dobrym pomysłem jest zamienienie np.:
• klasycznych przysiadów na wykroki np. na niewielkim podwyższeniu. Angażują one partie pośladków i nóg. Podczas ich wykonywania łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę. Możesz także sięgnąć np. po szarfy szkolne parciane. Poproś uczniów, aby trzymali je na wyprostowanych rękach podczas robienia przysiadu, a w ten sposób poćwiczą umiejętność trzymania równowagi;
• brzuszków na spięcia brzucha, deskę lub wznosy bioder. Te ćwiczenia również angażują tzw. core, ale nie są tak wymagające, jak klasyczne brzuszki. Dzięki temu dzieci chętniej je wykonują i nie mają problemu z wykonaniem wszystkich powtórzeń.
Aby znaleźć pomysły na nowe wersje ćwiczeń, warto brać udział w różnych szkoleniach, a także uczęszczać na zajęcia grupowe np. na siłownię. Trenerzy mają wiele ciekawych pomysłów na urozmaicenie treningów.
WPROWADZAJ INNE ĆWICZENIA NA KAŻDYCH ZAJĘCIACH
Jeśli nie chcesz, żeby dzieci ziewały z nudów na Twojej lekcji, za każdym razem zaskakuj je czymś innym. Mogą to być:
• nowe akcesoria sportowe — pociechy z radością je wypróbują!
• niecodzienny układ ćwiczeń — np. zamiast klasycznej rozgrzewki, zaproponuj ćwiczenia w parach;
• inna formuła zajęć — zrezygnuj z klasycznych bloków z odmierzoną liczbą powtórzeń. Wypróbuj np. treningi bez powtórzeń albo na czas.
Pamiętaj! Jeśli za każdym razem na zajęciach sportowych będzie działo się coś innego, uczniowie będą chętnie przychodzić na lekcje ciekawi tego, co się wydarzy.
WŁĄCZ MUZYKĘ
Nic tak nie wprawia w dobry nastrój, jak muzyka! Dlatego nie zapomnij o niej podczas zajęć sportowych. Jeśli nie wiesz, jakie utwory lubią Twoi uczniowie, możesz poprosić ich o przygotowanie playlisty z najnowszymi hitami. Chętnie się podzielą ulubioną muzyką, dzięki czemu trochę lepiej ich poznasz.
Muzyka pozytywnie wpływa na nastrój, a także pobudza do działania. W rezultacie dzieci będą się ruszać nie tylko żwawiej, ale i z uśmiechem na ustach.
Nauczyciel wychowania fizycznego nie może osiadać na laurach! Od Ciebie zależy zdrowie i sprawność uczniów. Dlatego koniecznie przetestuj powyższe pomysły i spraw, że dzieci będą ruszać się więcej.