Futbol amerykański to dynamiczna, kontaktowa i emocjonująca dyscyplina sportu, która za oceanem ma ogromną rzeszę fanów. Trenują ją tysiące osób, a rozgrywki futbolowe obserwują miliony kibiców. Jak gra się w futbol amerykański? Poznaj zasady tej gry i dowiedz się, co jest potrzebne na boisku futbolowym.
FUTBOL AMERYKAŃSKI – ZASADY GRY
W meczu futbolowym biorą udział dwie drużyny składające się z 11 zawodników. Ich celem jest zdobycie jak największej liczby punktów i obrona własnego pola punktowego. Zawodnicy mogą punktować na 3 sposoby:
• touchdown
Touchdown to inaczej przyłożenie. Pozwala ono zdobyć aż 6 punktów dla drużyny. W tym celu zawodnik musi dobiegnąć do pola punktowego (tzw. end zone) lub złapać piłkę, już się w nim znajdując.
Aby punktować poprzez przyłożenie, futbolista wykonuje quarterbacka lub running backa. Oznacza to, że wbiega w pole punktowe z piłką, której wcześniej podał mu inny zawodnik – akcję przeprowadza samodzielnie. Przyłożenie może być też efektem współpracy rozgrywającego i atakującego. Ten pierwszy podaje piłkę temu drugiemu. Atakujący może znajdować się już w polu punktowym lub jeszcze przed nim – musi wtedy do niego dobiec, unikając zawodników z przeciwnej drużyny.
• zagranie bezpieczne
Zagranie bezpieczne pozwala zdobyć 2 punkty drużynie broniącej. Dzieje się to wtedy, gdy futbolista z tego zespołu jest szarżowany, zmuszony do wyjścia poza linię końcową boiska lub gdy upada na piłkę we własnym polu punktowym.
• field goal
Field goal to inaczej „kop na bramkę”. Umożliwia on zdobycie wykonującej go drużynie 3 punktów. W tym celu jeden z jej zawodników musi kopnąć piłkę w taki sposób, aby przeleciała ona między słupkami bramki oraz ponad jej poprzeczką.
Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego? Zawodnicy mogą zdobywać punkty w 4 kwartach trwających po 15 minut. Jednak sam mecz trwa dłużej. Zegar boiskowy jest zatrzymywany zawsze wtedy, gdy zdarza się przerwa w grze – np. po faulu czy przekroczeniu linii końcowej boiska.
Faule w futbolu amerykańskim
Football amerykański to kontaktowy i kontuzjogenny sport. Zawodnicy mogą się przepychać, często obijają się o siebie, jednak nie wolno im dopuszczać się holdingu. Jest to przytrzymanie zawodnika przeciwnej drużyny. Ma ono na celu „uwięzienie obrońcy”. Zdarza się wtedy, że futboliści obejmują swoich rywali, chwytają ich za koszulki lub za części ciała.
W futbolu niedozwolone są również pociąganie się za maski i „podcinanie” nóg. Sędzia odgwiżdże także faul, gdy zauważy, że zawodnik ataku popycha zawodnika obrony od tyłu.
BOISKO I PIŁKA DO FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO – JAK WYGLĄDAJĄ?
Boisko do futbolu amerykańskiego ma długość 120 jardów (109,728 m) i szerokość 53,33 jardów (48,76 m). Składa się z:
• pola gry,
• dwóch, przeciwległych pól punktowych.
Boisko do gry jest ograniczone przez linie boczne i końcowe. Przed tymi drugimi znajdują się linie punktowe wyznaczające pole, w którym można zdobywać punkty. Oprócz tego na boisku są wyznaczone linie jardów – odległość między nimi wynosi 10 jardów. Dzięki nim zawodnicy wiedzą, jaka odległość dzieli ich od pola punktowego.
Na linii końcowej stoją dwa słupy oddalone od siebie na 18,5 stopy. Łączy je poprzeczka. Ta konstrukcja pełni funkcję bramki.
Taka bramka może z powodzeniem znaleźć się na boisku dla sportowców oraz boisku szkolnym. Jest wykonana z aluminium i malowana proszkowo, dlatego nie zagrażają jej ani uszkodzenia mechaniczne, ani spowodowane czynnikami zewnętrznymi.
Podczas meczu futboliści grają „spłaszczoną” piłką o eliptycznym kształcie. Znajduje się na niej charakterystyczny szew, który ułatwia jej chwytanie. Wykonuje się ją z wytrzymałej gumy lub skóry bydlęcej. Piłka do futbolu amerykańskiego może ważyć od 14 do 15 uncji. Dobiera się ją pod kątem wieku, wzrostu i umiejętności zawodników. Doświadczeni, dorośli gracze grają największymi piłkami.
STRÓJ DO FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO
W stroju futbolisty najbardziej charakterystyczne są elementy, które mają chronić zawodnika. Są to:
• neck roll, czyli ochraniacz na szyję – to gumowa tuba, która amortyzuje uderzenia i wstrząsy;
• shoulder pads, czyli skorupa chroniąca zarówno ramiona, jak i (mimo swojej nazwy) klatkę piersiową;
• elbow pads, czyli ochraniacze na łokcie – muszą one chronić stawy przed urazami, ale jednocześnie nie mogą ograniczać ich ruchomości;
• rękawice – nie wszyscy zawodnicy noszą ten element ochronny; rezygnują z niego rozgrywający, by zapewnić sobie lepsze czucie piłki;
• kask składający się ze skorupy z nadmuchanymi poduszkami, maski (metalowej kratki) i zapięcia pod szyją.
Futboliści noszą koszulkę z dużym, wyraźnym numerem oraz korki. To buty z wkrętami, których długość dopasowuje się pod kątem warunków pogodowych.
Futbol amerykański to gra, która uczy współpracy i strategicznego myślenia. Boisko futbolowe może powstać przy szkole czy na osiedlu – tam, gdzie jest dostatecznie dużo miejsca, aby je urządzić. Wystarczą do tego tak naprawdę murawa i dwie bramki.