PIŁKOCHWYTY I ICH ZASTOSOWANIE W RÓŻNYCH DYSCYPLINACH SPORTOWYCH

2021-01-02

Prawdopodobnie nie raz będąc na meczu czy to piłki nożnej, siatkówki czy piłki ręcznej byłeś świadkiem, jak mocno wyrzucona piłka zatrzymuje się na siatce np. za bramką lub wzdłuż boiska. Wyobraź sobie, co mogłoby się wydarzyć, gdyby siatki nie było? Wyrzucona z impetem piłka mogłaby uszkodzić samochody, wyrządzić krzywdę przechodniom czy trafić w budynek znajdujący się w pobliżu. Właśnie by uniknąć tego typu sytuacji montuje się piłkochwyty - nie tylko na obiektach sportowych na zewnątrz, ale i w halach.

CZYM SĄ PIŁKOCHWYTY?

Wysokie siatki znajdujące się najczęściej za bramkami, a często również wzdłuż boiska to właśnie piłkochwyty. Jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie wyłapywać piłkę, która została zbyt mocno wykopana lub wyrzucona w powietrze, a mogłaby spowodować szkody w otoczeniu.


Na orlikach czy stadionach montuje się piłkochwyt zewnętrzny na słupach i bardzo często piłkochwyty montowane są wzdłuż całego obiektu sportowego.

Wysokie siatki montuje się również wewnątrz hal sportowych zarówno np. w celu ochrony okien, ale również by rozdzielić kilka boisk do gier na dużym obiekcie. Dodatkowo najczęściej piłkochwyty wewnątrz montuje się za bramkami, aby zabezpieczyć siedzących na trybunach kibiców.


JAKIE ZASTOSOWANIE MAJĄ PIŁKOCHWYTY?

Piłkochwyty służą do zabezpieczania obiektów sportowych różnych dyscyplin. Doskonale sprawdzają się np. na obiektach do gry w piłkę nożną, gdzie bardzo często piłka zostaje z impetem wykopana poza boisko. Natomiast równie skutecznie sprawdza się np. podczas gry w siatkówkę czy piłkę ręczną, w końcu i tam zdarzają się mocniejsze uderzenia.

Siatkówka, piłka ręczna, koszykówka - w tych dyscyplinach sportowych najważniejszą rolę pełni piłka o dosyć sporych rozmiarach, dlatego też rozmiar oczek nie ma większego znaczenia - ważne by oczka siatki nie były większe lub równe rozmiarom piłki. Natomiast powinniśmy zwracać uwagę na grubość i wytrzymałość siatki. Nawet przy naprawdę mocnych uderzeniach siatka powinna pozostać w nienaruszonym stanie i skutecznie wyłapać piłkę.

Piłka nożna - jest to dyscyplina, w której występuje spore ryzyko, że piłka zostanie wykopana nie tylko poza bramkę, ale i wzdłuż całego obiektu. Warto więc zabezpieczyć obiekt sportowy mocnym, elastycznym, i odpornym na warunki atmosferyczne piłkochwytem.

Korty tenisowe i pola golfowe - niewielkich rozmiarów piłki tenisowe należy zabezpieczyć piłkochwytem z siatki o oczkach niewielkiego rozmiaru, które zdecydowanie są mniejsze niż piłeczka do tenisa. Z kolei na polach golfowych oczka na piłkochwytach powinny być zdecydowanie jeszcze mniejsze, niż na kortach tenisowych. Odpowiedni rozmiar oczek to 25x25 mm.

Pamiętajmy, aby wybierając wyposażenie obiektów sportowych, takie jak np. piłkochwyty zadbać o to, by były odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ważny jest także odpowiedni wybór siatki do konkretnej dyscypliny sportowej. Jeśli jednak na obiekcie znajduje się kilka wyznaczonych boisk przykładowo do piłki nożnej, siatkówki, kort tenisowy itd. warto wybrać siatkę na najmniejszych oczkach lub kilka różnych rozmieszczając je wzdłuż konkretnego boiska.

MONTAŻ PIŁKOCHWYTÓW NA OBIEKTACH WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH

Dużych rozmiarów piłkochwyty montowane na obiektach zewnętrznych typu stadiony, orliki itd, montuje się na wysokich słupach, które umieszcza się we wcześniej przygotowanych tulejach. W tym celu niezbędna jest zazwyczaj profesjonalna ekipa, która wykona montaż piłkochwytów na najwyższym poziomie zapewniając bezpieczeństwo zawodników, kibiców i wszystkich osób znajdujących się w pobliżu.

Natomiast piłkochwyty wewnątrz obiektów montowane są najczęściej na przesuwnych szynach, dzięki czemu siatkę można rozłożyć w dowolnym momencie w zależności od potrzeb.