PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA – POZNAJ ZASADY TEJ ORYGINALNEJ LETNIEJ DYSCYPLINY!

2023-07-13

Piłka ręczna to jedna z najpopularniejszych gier zespołowych w Polsce. Mało kto zna jednak jej odmianę plażową. To nie żart – w piłkę ręczną, podobnie jak w siatkówkę czy piłkę nożną, można grać również na piasku. Jak dokładnie wygląda piłka ręczna plażowa? Jakie są jej zasady? Kto może w nią grać? Dowiedz się więcej o tej ciekawej dyscyplinie przed rozpoczęciem sezonu!

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA – POCZĄTKI

Skąd wzięła się piłka ręczna plażowa? Dyscyplinę początkowo uprawiano jedynie w formie zabawy. Pierwszy turniej rozegrano dopiero w 1992 roku, dlatego jest to dość młody sport. Dwa lata później Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej opracowała oficjalne przepisy piłki ręcznej plażowej, a w 1995 roku uznała ją za oficjalną dyscyplinę. Od tej pory systematycznie się rozwija i zyskuje nowych entuzjastów. W Polsce wciąż słyszało o niej niewiele osób, ale istnieją organizacje zdeterminowane, aby ją promować. Choć pomysł grania w piłkę ręczną na plaży może się wydawać dziwny (jak kozłować piłką na piasku?), w rzeczywistości jest to sport zapewniający mnóstwo rozrywki. Mecze są dynamiczne i krótkie, co ułatwia ich rozgrywanie w różnych sytuacjach, a także przyciągnięcie uwagi widzów.

Warto też wiedzieć, że od 2000 roku są rozgrywane mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej (co 2 lata), a od 2004 r. mistrzostwa świata (również co 2 lata). Dyscyplinę można także znaleźć w programach:

• Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich,

• Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich,

• Światowych Igrzysk Sportów Plażowych,

• igrzysk plażowych rozgrywanych na poszczególnych kontynentach.

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA – BOISKO I DRUŻYNY

Aby grać w piłkę ręczną plażową, potrzebne jest odpowiednie boisko, które z łatwością można przygotować samodzielnie. Nawierzchnią musi być oczywiście możliwie czysty piasek, a wymiary boiska są mniejsze niż w przypadku piłki ręcznej halowej i wynoszą 27 na 12 metrów. Pola bramkowe po obu stronach boiska mają wymiary 6 x 12 m, co oznacza, że znajdujące się w środku pole gry ma 15 x 12 m. Istnieją również dwa pola zmian o długości 15 m i szerokości 1 m wyznaczone po obu stronach pola gry. Zawodnicy mogą wchodzić do gry z dowolnego miejsca w jego obrębie.

Drużyny piłki ręcznej plażowej liczą najczęściej od pięciu do dziesięciu zawodników. Jednocześnie na boisku przebywa ich czterech – w tym jeden bramkarz. Rozgrywka trwa dwa razy po 10 minut z pięciominutową przerwą pomiędzy połowami. Mecze są więc znacznie krótsze niż w piłce ręcznej halowej, gdzie rozgrywa się dwie połowy po 30 minut.

LINIE DO WYZNACZANIA POLA GRY

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA – PODSTAWOWE ZASADY

Najważniejszą zasadą piłki ręcznej plażowej jest „fair play”. Priorytetem jest więc sportowa postawa, a kontakt pomiędzy zawodnikami jest ograniczony do minimum, co ogranicza możliwość wykonywania nieczystych zagrań i zwiększa płynność rozgrywki.

Tempo gry jest szybkie. Każda połowa (set) rozpoczyna się od rzutu sędziowskiego (wrzucenia piłki na boisko przez sędziego). Zawodnicy mogą rozpocząć z dowolnego miejsca w obrębie boiska. Poruszają się, trzymając piłkę w rękach. Jednorazowo mogą zrobić maksymalnie 3 kroki przed wykonaniem podania. Możliwy jest też drybling, czyli upuszczenie piłki na piasek, a następnie jej ponowne przejęcie. Piłka nie może jednak dotykać piasku dłużej niż 3 sekundy. Nie można z nią również stać dłużej niż 3 sekundy.

Zawodnicy nie mogą wchodzić w pole bramkowe, ale mogą w nie „nurkować” podczas oddawania strzału, pod warunkiem że piłka opuści ich ręce, zanim dotkną piasku. Bramkarze mogą natomiast bronić siatki dowolną częścią ciała.

BRAMKI DO PIŁKI RĘCZNEJ PLAŻOWEJ PROFESJONALNE /3,00 X 2,00 M/

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA – WIDOWISKOWA GRA

Charakterystyczne dla piłki ręcznej plażowej jest to, że niektóre bramki są warte dwa punkty. Czyni to grę bardziej widowiskową i ekscytującą dla widzów. Podwójną punktację otrzymuje się m.in. za:

• 360 (gol zdobyty podczas wyskoku z obrotem o 360 stopni),

• alley-oop lub inaczej wrzutkę (w takiej sytuacji zawodnik musi złapać piłkę w powietrzu i oddać rzut, zanim dotknie ziemi),

• gol zdobyty z rzutu karnego,

• a także każdy gol zdobyty przez bramkarza.

Pozostałe gole są warte jeden punkt.

Warto wiedzieć, że w piłce ręcznej plażowej nie ma możliwości remisu. Jeżeli set zakończy się remisem, wykonuje się kolejny rzut sędziowski. Pierwsza drużyna, która zdobędzie bramkę, wygrywa. Jeżeli na koniec meczu każda z drużyn ma po jednym wygranym secie, wówczas dochodzi do shoot-outów czyli rodzaju rzutów karnych.

SPRZĘT DO PIŁKI RĘCZNEJ PLAŻOWEJ – CZEGO POTRZEBUJESZ?

Piłka ręczna plażowa to uniwersalna dyscyplina z minimalnymi wymaganiami, jeśli chodzi o sprzęt. Głównym elementem wyposażenia jest niewielka gumowa piłka, nieco mniejsza niż ta do siatkówki. Poza tym potrzebne są bramki do piłki ręcznej plażowej, które standardowo mają wymiary 3 x 2 m. W naszym asortymencie znajdziesz profesjonalne bramki i siatki do piłki ręcznej plażowej, a także przydatne akcesoria, takie jak linie do wytyczania boiska, piłkochwyty czy specjalne grabie do wyrównywania piasku. Sprawdź koniecznie!