BLIND FOOTBALL – PIŁKA NOŻNA DLA NIEWIDOMYCH. ZASADY I WYMAGANY SPRZĘT

2023-03-24



Niewidomi zawodnicy, brzęcząca piłka i zasady zbliżone do futsalu – tak właśnie w skrócie można opisać blind football. Ta nietypowa dyscyplina jest rozgrywana na igrzyskach paraolimpijskich, ale stosuje się ją również w ramach integracji i team-buildingu. Na czym dokładnie polega? Jakiego sprzętu używa się do blind footballu? Wyjaśniamy!

CZYM JEST BLIND FOOTBALL?

Blind football, znany również jako piłka nożna dla niewidomych, jest dyscypliną czerpiącą z klasycznej piłki nożnej oraz futsalu. Podstawową różnicą pomiędzy blind footballem a tymi dyscyplinami jest jednak to, że zawodnicy nie widzą piłki. Sport powstał przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących, ale może być uprawiany przez wszystkich. Podczas gry zawodnicy noszą bowiem specjalne opaski lub gogle na oczach – dzięki temu gra jest sprawiedliwa.

NA CZYM POLEGA BLIND FOOTBALL – ZASADY GRY

Na czym dokładnie polega blind football? Drużyny liczą po pięciu zawodników – czterech znajdujących się w polu ma wspomniane już opaski lub gogle. Jedynie bramkarz powinien być osobą pełnosprawną i nie nosi opaski. Jego rola jest przy tym kluczowa. To właśnie bramkarz organizuje grę obrony, wykrzykując do swojej drużyny odpowiednie komunikaty. Natomiast w ataku zawodnicy polegają na komendach tzw. przewodnika (co ważne, nie jest on tożsamy z trenerem).

Co więcej, sama piłka wydaje dźwięk (brzęczenie, grzechotanie itp.), dzięki któremu można się zorientować, w którym miejscu się znajduje i jak się porusza. Skuteczna gra polega więc na bardzo dobrej komunikacji i maksymalnym wykorzystaniu zmysłu słuchu. Zawodnicy podczas gry stosują określone komendy i komunikaty. Z tego też powodu kibice i obserwatorzy meczy w blind football powinni przez cały czas trwania gry zachować ciszę.

Ponadto do charakterystycznych dla blind footballu zasad należą:

• podział rozgrywki na dwie 25-minutowe połowy (najczęściej) z 10-minutową przerwą,

• brak obowiązywania zasady spalonego,

• zakaz opuszczania przez bramkarza niewielkiego (5 m x 2 m) pola (jego złamanie może skutkować przydzieleniem rzutu karnego drużynie przeciwnej),

• brak wrzutów piłki z autu,

• możliwość uzyskania dodatkowej jednominutowej przerwy w każdej połowie na żądanie trenera.

Samo boisko do blind footballu podczas oficjalnych zawodów ma 20 m szerokości i 40 m długości, chociaż przy innego typu rozgrywkach może mieć nieco inne wymiary. Na środku znajduje się punkt otoczony okręgiem o promieniu 3 m, z którego rozpoczyna się gra. Pole jest podzielone na trzy strefy (ataku, środkową i obrony) za pomocą linii, które są wyczuwalne pod butami. Za każdą strefę odpowiada inny przewodnik, komunikujący się z zawodnikami za pomocą głosu. Linie wyznaczają też strefę bramkarza. Gra się na naturalnej lub sztucznej murawie. Charakterystyczne dla boiska do blind footballu są bandy znajdujące się wzdłuż jego krawędzi – zapobiegają one wybiegnięciu poza pole gry oraz ograniczają możliwość wybicia piłki na aut.

SPRZĘT DO PIŁKI NOŻNEJ DLA NIEWIDOMYCH – CZEGO POTRZEBUJESZ, ABY GRAĆ W BLIND FOOTBALL?

Podstawowym wymaganiem do gry w piłkę nożną dla niewidomych jest odpowiednie boisko. Poza tym nie jest wymagana szczególnie duża ilość specjalistycznego sprzętu. O czym nie można zapominać?

• Bramki do blind footballu mają szerokość 3m i wysokość 2 m (podczas oficjalnych zawodów 3,66 x 2,14 m). Są skonstruowane podobnie do tradycyjnych bramek do piłki nożnej, a więc składają się z aluminiowych profili i siatki. Ważne, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

• Bandy do blind footballu muszą być ustawione wzdłuż bocznych krawędzi boiska. Wykonuje się je z różnych materiałów. Najważniejsze, aby były stabilne.

• Piłki do blind footballu muszą być specjalnie wykonane. Zazwyczaj są nieco większe i cięższe od standardowych futbolówek, ale najważniejsze jest ich wypełnienie. Wewnątrz znajduje się dzwonek lub rodzaj „grzechotki”, który informuje poprzez sygnał dźwiękowy o ruchu piłki.

• Maski lub gogle do blind footballu stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego zawodnika (poza bramkarzem). Nie dopuszczają światła i uniemożliwiają widzenie. Muszą być też wygodne, dobrze dopasowane do głowy i bezpieczne, ponieważ blind football jest sportem kontaktowym.

BRAMKI DO BLIND FOOTBALLU PROFESJONALNE /3,66 X 2,14 M/


Tak naprawdę wystarczy kilka rzeczy, aby móc rozegrać mecz blind footballu. Warto przy tym pamiętać, że jest to sport nie tylko dla niepełnosprawnych. Piłka nożna dla niewidomych nie bez powodu jest stosowana jako narzędzie team-building. Jej zasady sprawiają, że wymaga wypracowania skutecznej komunikacji. Pozwala również ćwiczyć zaufanie i pracę zespołową.

Szukasz bramek do piłki nożnej dla niewidomych albo innego profesjonalnego sprzętu? Koniecznie sprawdź naszą ofertę – znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz.