GIMNASTYKA KOREKCYJNA W SZKOLE - SPRZĘT NIEZBĘDNY PODCZAS ZAJĘĆ

2020-10-10

Lekcja WF-u dla uczniów jest jednym z najbardziej lubianych przedmiotów szkolnych, bo właśnie wtedy mogą rozładować nadmiar energii i nie ukrywajmy - jest to najluźniejszy przedmiot szkolny.

O ile ważny jest sam WF, ważne są także poszczególne ćwiczenia, czyli tzw. gimnastyka. Nauczyciele lekcji WF-u zazwyczaj przeznaczają jedną lub dwie godziny tygodniowo na gimnastykę, a pozostałe na gry zespołowe i inne zajęcia sportowe.

Na czym polega gimnastyka, jakie przyrządy gimnastyczne będą potrzebne do ćwiczeń i dlaczego właśnie ta forma ćwiczeń jest szczególnie zalecana dzieciom przez fizjoterapeutów?

DLACZEGO LEKCJA GIMNASTYKI JEST TAK WAŻNA?

Najmłodsze osoby w okresie rozwoju organizmu są szczególnie narażone na wady postawy i różnego typu schorzenia, które w późniejszym okresie życia mogą doprowadzić do rozwoju chorób. Ponadto lekcja gimnastyki czy ogólnie WF dla wielu uczniów są jedyną formą aktywności fizycznej. W dzisiejszych czasach młodzież spędza sporo czasu na tabletach, smartfonach i komputerach zapominając o sporcie.

Gimnastyka w szkole podstawowej ma wiele zalet:

● zapewnia odpowiedni rozwój kręgosłupa, stawów i mięśni,

● koryguje wady postawy,

● pozytywnie wpływa na koncentrację,

● zwiększa odporność organizmu,

● uczy samodyscypliny i wpływa na nawiązywanie relacji z rówieśnikami.

Ponadto gimnastyka w wielu osobach może wzbudzić zainteresowanie, co z czasem przerodzi się w prawdziwą pasję do tej dziedziny sportu.

SPRZĘT DO GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ - CO SZKOŁA POWINNA POSIADAĆ?

Gimnastyka w klasach podstawowych jest obowiązkowa, dlatego szkoła powinna zadbać o odpowiednio skompletowany sprzęt umożliwiający wykonywanie wszystkich ćwiczeń.

Niezbędny sprzęt w sali gimnastycznej to przede wszystkim:


● kozły i skrzynie gimnastyczne,


● odskocznie gimnastyczne (do skoku w dal),


Drabinka gimnastyczna to podstawowy element każdej sali gimnastycznej w szkole, ale także na wszelkiego rodzaju obiektach sportowych - siłowniach czy salach rehabilitacyjnych. Jest to jeden z ponadczasowych elementów znajdujących się na salach sportowych, który ma wiele zalet pozytywnie wpływających na postawę ciała i nie tylko.

Drabinki gimnastyczne umożliwiają wykonywanie ćwiczeń na różne partie ciała, w tym ćwiczenia rozciągające i wzmacniające np. mięśnie brzucha czy ramiona.








Niezbędnym wyposażeniem sali gimnastycznej są przede wszystkim materace gimnastyczno - antypoślizgowe, które zapewniają bezpieczeństwo uczniów podczas wykonywania ćwiczeń.

W zależności od wykonywanego ćwiczenia i preferencji nauczyciela materace mogą być różne. Jednak ważne by odpowiednio asekurowały i zapewniały maksymalne bezpieczeństwo, a jednocześnie w miarę możliwości ułatwiały wykonywanie ćwiczeń.

Gimnastyka to nie jedyny moment, kiedy materac będzie przydatny. Idealnie sprawdzi się także na sali do rehabilitacji czy na innego typu obiektach sportowych. Ważne by był wykonany z wysokiej jakości materiału antypoślizgowego.


MATERAC GIMNASTYCZNO - ASEKURACYJNY ANTYPOŚLIZGOWY


Przyrządy gimnastyczne takie jak skrzynia gimnastyczna i kozioł to kolejne podstawowe wyposażenie każdej lekcji gimnastyki. Poprzez wykonywanie ćwiczeń uczniowie poprawiają swoją sprawność fizyczną, równowagę i pracują nad wzmacnianiem mięśni.


SKRZYNIA GIMNASTYCZNA POKRYTA SKÓRĄ NATURALNĄ


Doskonałym uzupełnieniem skoków przez kozła lub skrzynię gimnastyczną będzie odskocznia gimnastyczna. Precyzyjne wybicie, komfort i stabilizacja, a przede wszystkim bezpieczeństwo to główne cechy odskoczni gimnastycznej, która ułatwia wykonywanie skoków czy to na lekcji gimnastyki w szkole, czy na zawodach.

ODSKOCZNIA GIMNASTYCZNA PROFESJONALNA


Kolejnym elementem, który zdecydowanie powinien stanowić wyposażenie sali gimnastycznej to oczywiście piłka lekarska. Umożliwia wykonywanie ćwiczeń poprawiających zręczność i wydolność, ponadto wzmacnia mięśnie i spala tkankę tłuszczową. Co ciekawe, piłki lekarskie są wykorzystywane przez fizjoterapeutów podczas rehabilitacji - wzmacniają mięśnie brzucha, pleców, poprawiają koordynację ruchową i równowagę.





Wyposażenie sali gimnastycznej może być różnorakie, w zależności od dodatkowych ćwiczeń zaplanowanych przez nauczyciela oraz od jego preferencji. Wyżej wymienione elementy stanowią podstawę każdej lekcji gimnastyki oraz umożliwiają wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, koordynujących wady postawy i wiele innych korzystnie wpływających na postawę najmłodszych.