WYMIARY BOISKA DO PIŁKI RĘCZNEJ I NIEZBĘDNE WYPOSAŻENIE

2020-09-27

Piłka ręczna to kolejna dyscyplina sportowa, która w ostatnim czasie zyskała na popularności wśród naszych kibiców. Adrenalina i dynamika towarzyszące w każdej minucie meczu, a także coraz więcej odnoszących sukcesów naszej reprezentacji sprawia, że z większą chęcią myślimy o trenowaniu właśnie tego sportu.

Skąd pochodzi piłka ręczna, jakie są zasady gry i co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem treningów? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

BOISKO DO PIŁKI RĘCZNEJ - WYMIARY

Piłka ręczna podobnie jak każda inna dyscyplina sportowa wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko pod względem fizycznym zawodników. Warto zadbać o odpowiednie boisko do gry oraz inne, niezbędne akcesoria. Jakie wymiary powinno mieć boisko do piłki ręcznej?

Standardowe wymiary to:

40 metrów długości i 20 metrów szerokości.

Na polu znajdują się specjalne linie wyznaczające strefy graczy, w tym m.in. pole bramkowe, linia rzutów karnych czy środek boiska.

Gra w piłkę ręczną zazwyczaj odbywa się na zamkniętych obiektach sportowych, gdzie znajduje się specjalnie przygotowany parkiet.

Na boisku, na dwóch liniach końcowych znajdują się bramki, w których gracze zdobywają punkty.

Bramka do piłki ręcznej ma wymiary:

2 metry wysokości i 3 metry długości.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ PIŁKA DO PIŁKI RĘCZNEJ?

Piłka do ręcznej wyprodukowana z miękkiej i przede wszystkim trwałej dętki. Właśnie tego rodzaju piłki świetnie sprawdzają się w szczególności dla osób, które zawodowo bądź z pasji, ale regularnie trenują ten sport. Piłki do ręcznej występują w 3 rozmiarach oznaczonych cyfrą 1-3.

Rozmiar największy - 3 dedykowany jest dorosłym graczom, 2 - dla młodzieży oraz często kobiet, 1 - dla dzieci. Materiał, z jakiego wykonana jest piłka do ręcznej przede wszystkim musi zapewniać odpowiednią przyczepność, dzięki temu nie będzie wyślizgiwać się podczas kozłowania. W naszej ofercie posiadamy piłki do piłki ręcznej dostępne w trzech rozmiarach.

PIŁKA DO PIŁKI RĘCZNEJ SELECT MATCH SOFT

ZASADY GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ

Mecz piłki ręcznej trwa około 70 minut - 2 połowy liczące po 30 minut oraz przerwa pomiędzy trwająca 10 minut. Jeśli mecz zakończy się remisem konieczna jest dogrywka trwająca 5 minut. Ponadto gdy gra zostanie zatrzymana podczas rzutu - rzut musi zostać powtórzony.

Każda drużyna składa się z 16 zawodników, z czego na boisku grę rozgrywa 7 piłkarzy łącznie z bramkarzem. W trakcie trwania meczu zawodnicy mogą wymieniać się między sobą.

Gra w piłkę ręczną polega na kozłowaniu piłką podczas poruszania się. Zawodnik nie może przytrzymać piłki dłużej niż 3 sekundy jednocześnie robiąc maksymalnie trzy kroki. Co ciekawe, kozłowanie piłką rozpoczyna się w momencie złapania jej przez piłkarza, a w momencie, gdy ponownie złapie piłkę w obie ręce - musi ją wrzucić do bramki bądź podać do innego zawodnika. Gracze nie mogą dotykać piłki nogami, inne części ciała są dozwolone.

KRÓTKA HISTORIA PIŁKI RĘCZNEJ

Sama dyscyplina sportowa, jaką jest piłka ręczna wywodzi się aż ze starożytnej Grecji. Właśnie w tamtych czasach bardzo popularne były rozgrywki zwane Urania. Skąd jednak zainteresowanie tym sportem wzięło się w Polsce? Początki gry w piłkę ręczną pochodzą z roku 1917, miejscowości Szczypiorno, która obecnie znajduje się w Kaliszu. Według historii to oficerowie Legionów Polskich zapoczątkowali tę dyscyplinę - prawdopodobnie podpatrzyli ją od niemieckich żołnierzy. Stąd też polskich piłkarzy piłki ręcznej często nazywa się szczypiornistami (od nazwy miejscowości).