CZYM RÓŻNIĄ SIĘ BRAMKI DO RUGBY OD TYCH DO FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO?

2022-11-07



Ani rugby, ani futbol amerykański nie są w Polsce szczególnie popularnymi dyscyplinami. Dla laików są bardzo podobne ze względu na „jajowatą” piłkę, kontaktowy charakter i zasady, które na pierwszy rzut oka wydają się niezrozumiałe. W rzeczywistości jednak rugby i futbol amerykański znacząco się od siebie różnią, podobnie jak bramki wykorzystywane w każdej z tych dyscyplin.

FUTBOL AMERYKAŃSKI A RUGBY – POCHODZENIE I NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Futbol amerykański to najpopularniejszy sport w USA. Każdy mecz przyciąga na stadiony dziesiątki tysięcy kibiców, a finał ligi NFL, tzw. SuperBowl, każdego roku pobija rekordy oglądalności. W Polsce od pewnego czasu również funkcjonuje liga futbolu amerykańskiego, choć popularności jej rozgrywek nie można nawet porównywać z tymi odbywającymi się w ojczyźnie dyscypliny. Jest to jednak dość widowiskowy i wzbudzający sporo emocji sport.

Ojczyzną rugby jest z kolei Anglia. Ten sport cieszy się dużą popularnością właśnie na Wyspach Brytyjskich. Uznawany jest wręcz za narodową dyscyplinę Walii (a także Nowej Zelandii i Gruzji). Jest bardzo popularny także w Australii na wielu wyspach Pacyfiku i na Madagaskarze, w Argentynie, Francji, Japonii, Kanadzie, Kenii czy Rumunii. W Polsce grano w rugby już w okresie międzywojennym, ale do tej pory ten sport nie doczekał się szczególnej popularności, choć funkcjonują w naszym kraju drużyny grające w różne odmiany tego sportu.

FUTBOL AMERYKAŃSKI A RUGBY – PODOBIEŃSTWA

Gra w futbol amerykański i rugby mają ze sobą wiele wspólnego. Do najważniejszych podobieństw pomiędzy dyscyplinami należą:

• kontaktowość,

• zdobywanie punktów przez przyłożenia, podwyższenia, kopnięcia na bramkę,

• podobny kształt piłki,

• wygląd pola punktowego i bramki, na którą składają się dwa wysokie słupy,

• zasada prób (w rugby league).

W praktyce jednak futboliście trudno byłoby odnaleźć się na boisku do rugby i odwrotnie. Dyscypliny różnią się zasadami, a także samym wyglądem pola gry. Nawet w obszarze wymienionych powyżej podobieństw można zaznaczyć pewne różnice (np. piłki z dystansu są podobne, ale z bliska ta do rugby jest owalna i większa, a ta do futbolu amerykańskiego ostrzej zakończona i uzupełniona o charakterystyczne wiązanie).

BRAMKI DO FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO


BRAMKI DO RUGBY A BRAMKI DO FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO

Nie inaczej jest, jeśli chodzi o bramki. Z daleka ich konstrukcja jest bardzo podobna, wyznaczana przez dwa wysokie słupy. Bramki do rugby mają jednak kształt litery H. Bramki do futbolu amerykańskiego mogą mieć natomiast zarówno kształt litery H, jak i przypominać literę Y. Zalecane jest także zwieńczenie każdej z nich dwiema niedużymi szarfami – chorągiewkami, których zadaniem jest wskazywanie siły i kierunku wiatru. Wymagane wymiary bramek do futbolu amerykańskiego to:

• szerokość – 564 cm,

• wysokość słupków – min. 915 cm od powierzchni boiska,

• wysokość poprzeczki – 305 cm nad powierzchnią boiska.

Bramki do rugby mają natomiast następujące wymiary:

• szerokość – 560 cm,

• wysokość słupków – min. 350 cm od poprzeczki,

• wysokość poprzeczki – 300 cm nad powierzchnią boiska.

Często są one produkowane w wariantach o różnej wysokości.

Jak więc widać, bramki do obu dyscyplin są zbliżone, ale nie identyczne. Różni się także ich położenie na boisku – w futbolu amerykańskim są montowane za polem punktowym, a w rugby przed nim.

Tym, co na pewno powinno łączyć bramki do futbolu amerykańskiego i bramki do rugby jest jakość wykonania. Muszą być solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Najczęściej produkuje się je z bardzo wytrzymałego, antykorozyjnego i lekkiego aluminium.

BRAMKI DO RUGBY


BOISKO DO RUGBY A BOISKO DO FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO

Budowa boiska również różni się w zależności od dyscypliny. W futbolu amerykańskim boisko ma:

• 120 jardów lub 360 stóp (ok. 110 m) długości,

• 160 stóp (ok. 49 metrów) szerokości.

Jak już wspomniano, bramka znajduje się za polem punktowym (end zone). Charakterystyczne dla tej dyscypliny są też biegnące w poprzek boiska linie jardów (yard lines) w odstępie co 5 jardów. Co 10 jardów są numerowane tak, by wskazywały odległość do najbliższej linii punktowej.

Boisko do rugby ma natomiast:

• 100 metrów długości,

• 70 metrów szerokości.

Istnieje jednak również kilka odmian klasycznego rugby, których rozgrywki mogą się odbywać na boiskach o nieco innych wymiarach.

WYPOSAŻENIE BOISKA DO RUGBY LUB FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO

Zarówno rugby, jak i futbol amerykański to świetne dyscypliny dla osób lubiących kontaktowe, drużynowe sporty. Jednocześnie do ich uprawiania nie trzeba wiele – najtrudniejsze jest znalezienie terenu pod odpowiednio duże boisko. Pozostały sprzęt to zaledwie bramki i piłki. W futbolu amerykańskim niezbędne są też kaski i ochraniacze dla zawodników.

Szukasz profesjonalnego wyposażenia do rugby lub futbolu? Sprawdź ofertę naszego sklepu, w tym bramki wykonane z niezawodnego aluminium.