HOKEJ NA LODZIE, NA TRAWIE, UNIHOKEJ – RÓŻNICE W DYSCYPLINACH I SPRZĘCIE

2023-02-03



Hokej kojarzy się przede wszystkim z lodowiskiem, ale jego odmiany można uprawiać również na trawie oraz na parkiecie. Hokej na lodzie, hokej na trawie i unihokej są zbliżone pod względem zasad rozgrywki, ale różnią się pod względem używanego sprzętu. Na czym dokładnie polegają? Czego potrzebujesz do ich uprawiania? Wyjaśniamy.

HOKEJ NA LODZIE – PODSTAWOWE ZASADY I WYPOSAŻENIE

Hokej na lodzie to dyscyplina sięgająca korzeniami początków XV wieku. Początkowo uprawiano ją na zamarzniętych akwenach, dziś są to profesjonalne lodowiska o określonych wymiarach. Za kolebkę hokeja na lodzie uważa się Kanadę, gdzie rozegrano pierwszy oficjalny mecz. Do dziś ten sport jest tam niezwykle popularny. W Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie IIHF zrzeszonych jest natomiast aż 68 państw świata.

Celem hokeja na lodzie jest zdobywanie punktów poprzez wbicie krążka do bramki. Wykonany z naturalnego kauczuku krążek przesuwa się po tafli lodu specjalnym kijem, a zawodnicy poruszają się na łyżwach. Ważnym elementem wyposażenia każdego hokeisty są też ochraniacze. Jest to bowiem dyscyplina, w której dopuszczone są ataki ciałem. Warto jednak wiedzieć, że lista niedozwolonych zagrań jest dość długa, a za każde przewinienie zawodnik musi opuścić lód na określony czas i zasiąść na ławce kar. W tym czasie drużyna gra w osłabieniu.

Na drużynę hokejową składa się aż 22 zawodników (w tym dwóch bramkarzy), choć jednocześnie na boisku może przebywać maksymalnie sześciu graczy z jednej drużyny, w tym jeden bramkarz. Mecz hokeja na lodzie trwa 60 minut i jest podzielony na 3 części – tercje trwające po 20 minut każda. Również lodowisko jest podzielone na trzy części wyznaczone niebieskimi liniami. Bramki znajdują się na przeciwległych końcach lodowego boiska. Mają wysokość 1,22 m i szerokość 1,83 m i muszą być odpowiednio wykonane – zazwyczaj mają stalową lub aluminiową ramę oraz bardzo odporną na uszkodzenia mechaniczne siatkę z tworzywa sztucznego.

BRAMKI DO HOKEJA NA LODZIE PROFESJONALNE – STALOWE


HOKEJ NA TRAWIE – CZYM RÓŻNI SIĘ OD HOKEJA NA LODZIE?

Hokej doczekał się też swojej „letniej” odmiany. Do uprawiania hokeja na trawie nie jest potrzebny lód. Wystarczy trawiaste boisko o wymiarach 91,40 × 55 m, na którym stoją dwie bramki o wysokości 2,14 m i szerokości 3,66 m. Mecz trwa łącznie 75 minut (dwie połowy po 35 minut i 5 minut przerwy). Drużyn liczą po 11 graczy plus 5 rezerwowych. Zamiast krążka gra się piłką o średnicy 7-7,5 cm. Zawodnicy mają drewniane laski ze spłaszczoną, zakrzywioną końcówką, którymi mogą podawać piłkę lub kierować ją do bramki przeciwnika. Co ważne, piłki nie można dotykać żadną częścią ciała.

Sprzęt do hokeja na trawie nie jest skomplikowany, ale powinien być wykonany w określony sposób. Ważna jest m.in. jego odporność na warunki atmosferyczne. Ponadto kluczowa jest wytrzymałość mechaniczna, ponieważ piłki nierzadko są uderzane z dużą siłą. Dlatego bramki najczęściej wykonywane są ze stalowych lub aluminiowych profili, a siatki do nich z uniwersalnego polipropylenu.

BRAMKI DO HOKEJA NA TRAWIE – STALOWE


UNIHOKEJ – HALOWA ODMIANA HOKEJA

Kolejną dyscypliną wywodzącą się z hokeja na lodzie jest unihokej. Zasady gry są w tym przypadku zbliżone. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, choć nieco mniej kontaktowa. Mecze są prowadzone w tercjach po 20 minut, a na boisku przebywa jednocześnie po 6 graczy z każdej drużyny – tak samo jak w przypadku hokeja na lodzie. Zamiast krążka występuje plastikowa piłka o średnicy 72 mm i wadze zaledwie 23 g. Aby uzyskać tak niską wagę stosuje się otwory – dokładnie 22 o średnicy 10 mm każdy. Kije do unihokeja mają podobny kształt do tych używanych na lodzie, ale również są znacznie lżejsze. Wykonuje się je z plastiku lub lekkiego włókna węglowego, a charakterystyczna „łopatka” jest ażurowa. Piłkę zagrywa się przede wszystkim kijem. Możliwe są zagrania nogą, ale tylko jednorazowo.

KIJ DO UNIHOKEJA MAMBA 101 CM


Największą różnicę stanowi oczywiście pole gry. W unihokeja gra się na hali, na twardej nawierzchni. Sport jest mniej kontaktowy, dzięki czemu zawodnicy nie potrzebują specjalnych ochraniaczy (zwykle ma je na sobie tylko bramkarz). Oczywiście unihokej nie wymaga też jazdy na łyżwach, dlatego znakomicie nadaje się nawet dla kompletnych amatorów, którzy poszukują dynamicznego sportu pełnego zdrowej rywalizacji.

HOKEJ NA LODZIE, HOKEJ NA TRAWIE, UNIHOKEJ – IDEALNY SPRZĘT SPORTOWY

W każdej z opisanych wyżej dyscyplin niezbędne wyposażenie jest dość proste. Obejmuje przede wszystkim:

• bramki wraz z siatkami,

• kije,

• krążki lub piłki.

Dodatkowo zawodnicy mogą potrzebować ochraniaczy. W przypadku gry na lodzie niezbędne są też łyżwy. Do gry w unihokeja lub hokeja na trawie wystarczą zwykle wygodny strój sportowy i obuwie dopasowane do nawierzchni. Bezpieczna gra wymaga stosowania sprzętu wysokiej jakości, w który zaopatrzysz się w naszym sklepie. Proponujemy sprawdzone wyposażenie do każdej z trzech odmian hokeja – zapraszamy do zakupów!