Trening lekkoatletyczny dostosowany do wieku i możliwości najmłodszych to frajda dla dzieci. To też sposób na to, aby zadbać o ich formę, harmonijny rozwój i prawidłową koordynację ruchową. By było to możliwe i by najmłodsi chętnie trenowali, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, co zrobić, aby zajęcia lekkoatletyczne dla dzieci sprawiały im radość, dawały satysfakcję i umożliwiały szlifowanie sprawności fizycznej.
TRENINGI LEKKOATLETYCZNE DLA DZIECI – DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ W ODPOWIEDNI SPRZĘT DLA NAJMŁODSZYCH?
Lekkoatletyka obejmuje m.in. bieganie, skok w dal, rzut oszczepem i kulą. Podstawy tych dyscyplin sportowych mogą poznawać także kilkulatki. Będzie to możliwe pod warunkiem, że w klubie lub na szkolnej sali gimnastycznej znajdą się właściwe sprzęty.
Zajęcia lekkoatletyczne warto proponować najmłodszym jak najwcześniej. To sport, który:
• umożliwia wszechstronny rozwój fizyczny – od koordynacji ruchowej, przez szybkość, dynamikę, po skoczność;
• uczy wytrwałości i samodyscypliny – pozwala „wyrobić” charakter, nauczyć systematyczności i złapać bakcyla sportowej rywalizacji;
• pomaga przyswoić dzieciom i młodzieży zdrowy styl życia – w tym prawidłowe nawyki żywieniowe. Pozwala też przyzwyczaić je do regularnej aktywności fizycznej.
Szlifowanie sprawności od najmłodszych lat daje efekty w przyszłości. Z młodych, „małych” lekkoatletów wyrastają klubowe gwiazdy, które przynoszą dumę także trenerom. By zachęcić dzieci do uprawiania tej szlachetnej dyscypliny sportu, potrzeba jednak nie tylko odpowiedniego podejścia, ale też niezbędnego sprzętu.
LEKKOATLETYKA DLA DZIECI – JAKIE DYSCYPLINY CHĘTNIE UPRAWIAJĄ DZIECI I MŁODZIEŻ?
Treningi lekkoatletyczne mogą zacząć już dzieci mające zaledwie 6 lat. Takie zajęcia mają na celu rozwój ogólnej sprawności fizycznej i stopniowe poznawanie różnych dyscyplin. Specjalizację dla dziecka wybiera się dopiero wtedy, gdy ma ono przynajmniej 10 lat.
Już maluchy mogą uprawiać lekkoatletyczne dyscypliny, które wydają się być zarezerwowane dla dorosłych. Jeżeli w klubie sportowym znajdzie się odpowiednie wyposażenie, to mogą one z powodzenia poznać tajniki nawet rzutu oszczepem. Energiczne kilkulatki lubią biegać, ścigać się, skakać i rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach, dlatego warto wykorzystać ten fakt, aby doskonalić ich sprawność fizyczną.
Ćwiczenia powinny być jednak ukierunkowane na harmonijny, zdrowy rozwój dzieci i nie mogą obciążać ich organizmów. Tak samo potrzebne są do tego umiejętności trenera jak sprzęt do treningów lekkoatletycznych przeznaczony dla najmłodszych.
SPRZĘT DO TRENINGÓW LEKKOATLETYCZNYCH DZIECI – CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W KLUBIE?
Bieżnia to podstawa każdego treningu lekkoatletycznego, jednak nie wystarczy, aby maluchy mogły w pełni cieszyć się tym sportem. Jakie akcesoria i urządzenia powstają z myślą o najmłodszych lekkoatletach?
Płotki lekkoatletyczne dla dzieci
Już maluchy potrafią nie tylko biegać, ale też sprawnie pokonywać przeszkody. Nie ma jednak mowy o tym, aby używać podczas takich treningów płotków dla dorosłych. Te dla najmłodszych powinny być lżejsze i mieć kilkustopniową regulację wysokości przeszkody. Takie kryteria spełniają płotki lekkoatletyczne dla dzieci z pianki EVA.
To konstrukcja stworzona tak, aby przeszkodę można było umieścić na wysokości zaledwie 13 cm. Dzięki temu już kilkulatki mogą poznawać i trenować technikę biegu przez płotki. To także lekka konstrukcja z pianki, która nawet jeśli przewróci się na dziecko, nie stwarza dla niego niebezpieczeństwa – nie zrobi mu krzywdy.
Oszczep lekkoatletyczny dla dzieci
Także dzieci można wdrażać w tajniki konkurencji rzutowych. W tym celu przyda się oszczep piankowy do rzutów.
To lekki i w pełni bezpieczny sprzęt. Ma opływowy kształt i cztery lotki, które pomagają pokonywać opór powietrza i nadawać oszczepowi kierunek lotu. To gadżet sportowy, z którym z powodzeniem mogą trenować najmłodsi, kilkuletni lekkoatleci.
Tyczka do skoku w dal dla dzieci
Dziecko, które jest zarówno skoczne, jak i szybkie można zachęcić do uprawiania skoku w dal. Na początku przyda się do tego lekka, ale wytrzymała tyczka.
Taka tyczka ma antypoślizgowe końcówki, aby można było ją zatrzymać w odpowiednim miejscu i odbić się za jej pomocą. To sprzęt, który sprawdzi się zarówno na początku treningów skoków o tyczce, jak i w dal.
Piłki rzutowo-chwytne
Sprawdzą się podczas pierwszych treningów konkurencji techniczno-siłowych – np. pchnięcia kulą. Piłka rzutowa dla najmłodszych może być wykorzystana także do zabaw i ćwiczeń poprawiających szybkość i refleks.
To lekka piłka wykonana z tworzywa sztucznego. To też elementarny gadżet w klubie sportowym, w którym mają być prowadzone zajęcia lekkoatletyczne dla dzieci. Ćwiczenia z nią poprawiają koordynację ruchową rąk, refleks, zwinność i szybkość reakcji.
Z myślą o najmłodszych powstają także m.in. młoty i dyski do rzutów – wszystko po to, aby zachęcić dzieci do wejścia do świata lekkoatletyki. Mając do dyspozycji takie sprzęty, można tworzyć sekcje nawet dla kilkulatków, by szlifować ich umiejętności i przygotowywać do startu w zawodach.