MINI BOISKO DO PIŁKI NOŻNEJ – GDZIE SIĘ SPRAWDZI I JAK NA NIM GRAĆ?

2025-02-25



Stworzenie mini boiska do piłki nożnej to ukłon w stronę miłośników futbolu, którzy chcieliby cieszyć się grą w pobliżu swojego miejsca zamieszkania czy podczas wakacyjnego wypoczynku. Jak wygląda i gdzie dokładnie sprawdzi się taki „obiekt sportowy”? Kto może grać na mini boisku do piłki nożnej i jakie są zasady przeprowadzanych tam rozgrywek? Wyjaśniamy.

MINI BOISKO DO PIŁKI NOŻNEJ – JAK WYGLĄDA?

Mini boisko do piłki nożnej to kompaktowa wersja obiektu w standardowym rozmiarze, na którym rozgrywają mecze profesjonalne drużyny. Choć jego wielkość znacznie różni się od pełnowymiarowych muraw, gra na nim sprawia całe mnóstwo frajdy amatorom futbolu. Mecze na mini boiskach są dynamiczniejsze i szybsze – sprzyjają zaciętej rywalizacji i sportowym emocjom.

Znajdują się na nich mniejsze bramki. Mini boiska mają także ogrodzenia boczne, bandy i piłkochwyty zabezpieczające przed wypadaniem piłki poza pole gry. To obowiązkowe elementy zapewniające również bezpieczeństwo wokół murawy. Oprócz tego niektóre mini boiska mają oświetlenie – umożliwia ono rozgrywanie meczów piłkarskich po zmroku.

BOISKO DO MINI PIŁKI NOŻNEJ 15,00 X 10,00M – TULEJOWANE
To mini boisko piłkarskie jest wyposażone w siatki osłonowe o wysokości 3 m. Skutecznie ograniczają one ryzyko wypadnięcia piłki poza pole gry.

Mini boisko do piłki nożnej – wymiary

Mini boisko do piłki nożnej jest znacznie mniejsze nie tylko od pełnowymiarowych obiektów sportowych, ale też od Orlików – mających wymiary 62x30 m. Mimo tego jest przeznaczone do rozgrywek zarówno dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. Najmniejsze mini boisko piłkarskie może mieć zaledwie 15x10 m. Nie można rozgrywać na nim żadnych oficjalnych spotkań, jednak jest ono idealne, aby rekreacyjnie uprawiać piłkę nożną. Boisko o takich wymiarach w zupełności wystarczy, aby amatorzy futbolu mogli przez chwilę poczuć się jak piłkarskie gwiazdy.

Mini boisko do piłki nożnej – nawierzchnia

Mini boisko piłkarskie może mieć nawierzchnię z:

naturalnej trawy – jednak taka murawa jest wymagająca, a jej pielęgnacja czasochłonna;

tartanu – jest wytrzymały i ma właściwości amortyzujące; taka nawierzchnia ogranicza ryzyko poważniejszych kontuzji (stłuczeń czy mocnych otarć) w czasie gry;

sztuczna trawa – zapewnia bardzo dobre warunki do gry, gdyż także amortyzuje upadki i umożliwia dynamiczne toczenie się piłki; jest odporna na ścieranie, a ponadto po deszczu na murawie ze sztucznej trawy nie tworzy się błoto.

JAK GRAĆ NA MINI BOISKU DO PIŁKI NOŻNEJ?

Boisko w wersji mini stwarza doskonałe warunki do gry – jednak przez drużyny w mniejszych składach niż w typowych rozgrywkach. W zależności od jego wielkości może znajdować się na nim np. 3, 4 lub 5 zawodników – z każdego zespołu. Taka liczba graczy pozwala uniknąć chaosu i ścisku na murawie, a jednocześnie zapewnia, że każda akcja będzie rywalizacją na najwyższych obrotach.

Podczas rozgrywek na mini boiskach dominują krótkie piłki i szybkie podania. Długie, wysokie wrzutki zwykle nie mają tam zastosowania. Gracze skupiają się częściej na prowadzeniu piłki po murawie i krótkich, celnych zagraniach.

Ze względu na niewielką powierzchnię mini boiska, każdy zawodnik jest „na wyciągnięcie nogi” przeciwnika. Dlatego szybki doskok i pressing ułatwiają zdobywanie piłki, jednak wymagają od graczy dużej czujności i dynamiki w czasie gry. Sprawia to, że mecze na mini boiskach bywają niezwykle zacięte.

Jednak w przypadku takich „obiektów sportowych” nie ma sztywnych wytycznych co do reguł gry. Zasady rozgrywek zależą zwykle od ustaleń między zawodnikami. Należy pamiętać, że mini boiska piłkarskie służą przede wszystkim dobrej zabawie i zapewniają możliwość uprawiania fantastycznej formy aktywności fizycznej w wolnym czasie.

ZASTOSOWANIE MINI BOISK DO PIŁKI NOŻNEJ – GDZIE SIĘ SPRAWDZAJĄ?

Mini boisko do piłki nożnej może powstać wszędzie tam, gdzie znajduje się przestrzeń do jego montażu i gdzie są fani futbolu, którzy będą chętnie z niego korzystać. Sprawdzają się one na:

terenach szkół – na terenie szkoły zwykle nie ma miejsca na pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. Jednak mniejsza murawa w zupełności wystarczy do organizowania zawodów, gier i zabaw ruchowych;

osiedlach – mini boiska piłkarskie pomagają promować aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Mali piłkarze mogą dzięki nim grać w piłkę w pobliżu domu. Mini boisko podnosi też atrakcyjność osiedla w oczach obecnych i przyszłych, potencjalnych mieszkańców;

zewnętrznych terenach reakcyjnych w hotelach – mini boiska są atutem hoteli. Dają możliwość aktywnego spędzania czasu podczas wakacji i wypoczynku w kompleksie hotelowym.

JAKIE ZALETY MAJĄ BOISKA DO PIŁKI NOŻNEJ W WERSJI MINI?

Mini boisko piłkarskie:

to mniejszy wydatek niż boisko pełnowymiarowe, a również zapewnia możliwość grania w piłkę nożną;

jest łatwe w pielęgnacji i konserwacji – wykonuje się je m.in. ze stali zabezpieczonej przed korozją i ze sztucznej trawy, której nie trzeba podlewać;

ma uniwersalne zastosowanie – sprawdzi się w szkołach, na osiedlu i w obiektach wypoczynkowych i wszędzie tam, gdzie znajdują się chętni, by grać w piłkę nożną.

Mini boisko do piłki nożnej pozwala cieszyć się grą w futbol tam, gdzie nie ma miejsca na pełnowymiarowy obiekt. Jest też mniej kosztowną inwestycją. Mini boisko piłkarskie może służyć zarówno rozrywce hotelowych gości, jak i zachęcić młodzież do uprawiania sportu.