SĘDZIA SIATKÓWKI – KTO MOŻE NIM ZOSTAĆ I CZEGO POTRZEBUJE NA BOISKU?

2025-02-22



Na arbitrze siatkarskim spoczywa ogromna odpowiedzialność. Przez cały czas uważnie obserwuje on sytuację na boisku, każdego zawodnika i podejmuje ważne decyzje – mające często wpływ na ostateczny wynik rozgrywki. Dlatego, aby zostać sędzią siatkarskim, należy mieć zarówno odpowiednie predyspozycje, jak i kwalifikacje. Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełnić osoby marzące o karierze arbitra siatkówki.

JAK ZOSTAĆ SĘDZIĄ SIATKARSKIM? WYMAGANIA FORMALNE

Same chęci nie wystarczą do tego, aby zasiąść na stanowisku sędziowskim podczas meczów siatkarskich. Przyszły sędzia siatkówki:

musi być osobą pełnoletnią – w momencie zdawania egzaminu na arbitra siatkarskiego trzeba mieć ukończony 18. rok życia. Jednak sam kurs na arbitra można rozpocząć wcześniej;

nie może mieć przeciwwskazań medycznych do wykonania zawodu sędziego;

musi mieć pełnię władz publicznych;

• nie może być osobą, która była w przeszłości karana – musi przedłożyć zaświadczenie o niekaralności;

• musi zadeklarować chęć dobrowolnego dołączenia do stowarzyszenia sędziowskiego i akceptację regulaminu obowiązującego w wojewódzkim związku piłki siatkowej;

• musi być osobą dyspozycyjną oraz interesować się siatkówką.

SĘDZIA SIATKÓWKI – KTO MOŻE NIM ZOSTAĆ?

Dobrym kandydatem na sędziego siatkówki jest były zawodnik lub trener siatkarski, a także pasjonat tej dyscypliny sportu. Taka osoba musi też:

• być stanowcza i komunikatywna, by móc przekazywać zawodnikom jasne polecenia, komunikaty i nie zmieniać ich pod wpływem nacisków graczy;

obiektywna, czyli tak samo traktować obie drużyny rozgrywające spotkanie i każdego zawodnika;

• mieć umiejętność zachowania spokoju w kryzysowych sytuacjach.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE NA SĘDZIEGO SIATKÓWKI?

Kiedy nie ma przeciwwskazań formalnych, kandydat na arbitra rozpoczyna szkolenie. Kurs na arbitra kosztuje kilkaset złotych i zwykle trwa od 5 do 8 tygodni. Kwestie te są uzależnione od zasad jego organizatora, którym może być jeden z wojewódzkich związków piłki siatkowej.

Kurs na sędziego składa się z dwóch części:

teoretycznej – na takich zajęciach kursanci poznają wszystkie szczegóły przepisów gry oraz wytycznych dla sędziów w Polsce. Szkoleniowcy (są nimi doświadczeni arbitrzy) prezentują wyjątkowe boiskowe przypadki opisywane w dokumentach FIVB, wykorzystując m.in. materiały multimedialne (dostarczane przez PZPS i FIVB). Część teoretyczna kursu na sędziego kończy się egzaminem;

praktycznej – to zajęcia odbywające się na boisku. Kandydat na arbitra musi przyjść na nie ubrany w odpowiedni strój sędziowski, obuwie i z własnym gwizdkiem. Na zajęciach praktycznych kursanci uczą się oficjalnej sygnalizacji przewinień i poznają wyposażenie strefy gry. Dowiadują się, jak pełnić funkcję sędziego I, sędziego II, sędziego sekretarza czy sędziego liniowego. Szkolenie przyszłych sędziów polega także na braniu udziału w sędziowaniu meczów towarzyskich. By zaliczyć część praktyczną, należy otrzymać ocenę pozytywną z minimum 3 zajęć.

Kursy na arbitrów siatkarskich odbywają się w weekendy. Zajęcia trwają po kilka godzin dziennie. O tym, czy kandydat na sędziego ukończy kurs z wynikiem pozytywnym, decyduje też jego frekwencja na kursie.

Lubisz tenis i marzysz o tym, aby sędziować mecze na korcie? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik: Praca i pasja – zostań sędzią tenisa ziemnego!

SĘDZIA SIATKARSKI – KURS I CO DALEJ?

Zanim świeżo upieczony arbiter będzie sędziować rozgrywki międzynarodowe i najwyższych lig, musi przejść kilka etapów kariery zawodowej. Na początku będzie szlifować swoje umiejętności m.in. podczas rozgrywek minisiatkówki Kinder + Sport. Młody stażem arbiter może sędziować również mecze amatorskie, niższych lig wojewódzkich i uniwersyteckich. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem, o ile sprawdzi się jako sędzia, będzie oddelegowywany do arbitrażu podczas poważniejszych rozgrywek.

Dobry sędzia musi być w formie. Sprawdź, co jest potrzebne do trenowania siatkówki – przeczytaj artykuł: Trening siatkarski z profesjonalnym sprzętem – czego potrzebujesz?

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ SĘDZIA SIATKARSKI PODCZAS MECZU?

Podczas oficjalnych zawodów Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) mecze sędziuje 4 sędziów liniowych oraz 1 sędzia główny. Ci pierwsi poruszają się wzdłuż linii ograniczających pole gry. Natomiast sędzia główny patrzy na zawodników z góry – to dla niego przy boisku, na wysokości słupków do siatki umieszcza się profesjonalne stanowisko sędziowskie.

STANOWISKO SĘDZIOWSKIE PROFESJONALNE

STANOWISKO SĘDZIOWSKIE PROFESJONALNE – praktyczna składana konsytuacja

To stanowisko ze stalowej rury o średnicy 35 mm. Ma regulację wysokość podestu, kółka i można je składać. Dzięki takiej konstrukcji jest zarówno wygodne dla sędziego, jak i można łatwo przemieszczać je po boisku, a po zakończonym meczu bez problemu znaleźć dla niego miejsce na zapleczu sportowym.

Sędzia siatkarski musi mieć sokole oko, być uważny, zawsze w pełni skupiony na grze i bezstronny. By nim zostać, należy przejść dwuczęściowy kurs i uzyskać pozytywne wyniki z egzaminów oraz na zajęć. Zapisz się, jeśli masz predyspozycje.