TENIS I PADEL NA JEDNYM KOMPLECIE SŁUPKÓW I SIATCE

2022-10-03



Czy kort tenisowy oraz jego wyposażenie można wykorzystać do innych dyscyplin? Jak najbardziej! Jedną z takich dyscyplin jest padel – świetna gra łącząca cechy tenisa i squasha. Rozgrywana w dwóch parach zapewnia dużo rozrywki i zdrowego ruchu. Jak grać zarówno w tenisa, jak i w padla na jednym komplecie słupków i siatce? Wyjaśniamy!

CZYM JEST PADEL?

Nie słyszałeś nigdy o takiej grze jak padel? Na pewno kojarzysz jednak tenis czy squash. Padel wywodzi się z obu tych dyscyplin i łączy ich cechy, dzięki czemu rozgrywka jest dynamiczna i pełna dobrej zabawy. Punkty są zdobywane na tej samej zasadzie co w tenisie. Kort jest jednak zamknięty, jak w squashu.

W padla gra się piłką bardzo podobną do tenisowej i rakietami, które są jednak różne od tych przeznaczonych do tenisa czy squasha. Są one lekkie (350-400 g) i raczej niewielkie. Mają dość krótkie rączki i zaokrąglony kształt. Profesjonalne rakiety do padla wykonuje się z włókna węglowego. Amatorzy częściej sięgają natomiast po takie z włókna szklanego lub pianki, które są tańsze. Znaczenie ma też powierzchnia rakiety. Twarda daje większą kontrolę nad piłką przy mniejszej prędkości. Miękka natomiast pozwala posyłać szybsze piłki, ale wymaga od gracza większej wprawy w ich kierowaniu.

Konstrukcja rakiet sprawia, że gra w padla jest wolniejsza niż w tenisie czy squashu. Przyczynia się do tego też charakterystyka piłek. Z wyglądu przypominają one piłki tenisowe, ale znajdujące się w nich powietrze ma znacznie mniejsze ciśnienie, przez co poruszają się one wolniej. Dzięki temu nawet początkujący mogą rozgrywać długie wymiany. Ze względu na to, że gra się w układzie deblowym (w dwóch drużynach dwuosobowych), padel jest świetną dyscypliną towarzyską.

JAK WYGLĄDA KORT DO PADLA?

Kort do padla ma 10 m szerokości i 20 m długości, a więc jest nieco mniejszy niż kort tenisowy. Podobnie jak on, jest jednak przedzielony w połowie siatką. Jedną z największych różnic jest ogrodzenie kortu. Na jego obu końcach (za plecami zawodników) znajdują się ściany o wysokości 3 m obejmujące też narożniki kortu i 2 m jego dłuższej krawędzi z każdej strony. Na kolejnych 2 m dłuższej krawędzi kortu stosuje się natomiast ścianki o wysokości 2 m. Wykonuje się je z betonu lub hartowanego szkła. To drugie rozwiązanie jest obecnie stosowane najczęściej, ponieważ umożliwia publiczności podziwianie rozgrywek. Pozostała przestrzeń jest zabezpieczona dobrze naprężoną siatką drucianą o wysokości 4 m. Czasami buduje się również korty w całości otoczone szkłem hartowanym.

Ogrodzenie i ściany niejako biorą udział w grze, ponieważ piłka po odbiciu się od powierzchni kortu może się odbić również od nich. Odbierający piłkę może ją zarówno przebić bezpośrednio na drugą stronę kortu, jak i odbić ją od ściany (bocznej lub tylnej). Wymiana kończy się, jeśli piłka trafi w siatkę dzielącą kort, wypadnie poza pole gry i dotknie ziemi lub odbije się po którejś ze stron więcej niż raz.

SIATKA DO PADLA A SIATKA DO TENISA

Padel różni się od tenisa wyglądem i wymiarami kortu oraz używanymi rakietami i piłkami. Nieco inne są też wymogi dotyczące wymiarów siatki. W padlu musi być ona zawieszona na wysokości 92 cm przy słupkach i 88 cm na środku. W tenisie jest umieszczana nieco wyżej (106 cm przy słupkach i 91,5 cm na środku pola). Siatka tenisowa musi też być nieco dłuższa. Jej pozostałe parametry są jednak bardzo podobne. Współcześnie siatki wykonuje się z tworzyw sztucznych, takich jak poliester, polietylen czy polipropylen, ze sznurków o grubości ok. 2,5-4 mm. Siatka może mieć konstrukcję węzłową lub bezwęzłową. Najczęściej mają one oczka o wymiarach 42 x 42 mm lub 45 x 45 mm. Górna krawędź musi być pokryta białą taśmą o szerokości od 5 do 6,5 cm.

PROFESJONALNY PRZENOŚNY ZESTAW DO GRY W TENISA ZIEMNEGO


SŁUPKI DO PADLA – CZY RÓŻNIĄ SIĘ OD TENISOWYCH?

Siatka do padla podobnie jak w tenisie jest mocowana do słupków, które zapewniają jej stabilną pozycję i odpowiedni naciąg. Przy obu dyscyplinach kluczowe są te same właściwości słupków – muszą być solidne, trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważna jest możliwość wygodnej regulacji naciągu siatki. Słupki muszą być też stabilne. Mocuje się je do podłoża w specjalnych tulejach albo umieszcza na obciążonych stojakach.

CZY SIATKĘ DO TENISA MOŻNA WYKORZYSTAĆ DO GRY W PADLA?

Teoretycznie siatka do tenisa i siatka do padla różnią się od siebie. Jednak w praktyce czasami używa się ich zamiennie. W amatorskiej grze w padla można wykorzystać siatkę tenisową. Należy się jedynie upewnić, że będzie zawieszona na odpowiedniej wysokości. Konieczne są więc słupki z regulacją wysokości siatki.

Aby używać tego samego sprzętu do tenisa i padla, warto wybrać słupki przenośne. Mają one obciążane podstawy, które umożliwiają ich stabilne ustawienie bez konieczności mocowania na stałe do podłoża. Taki zestaw z siatką sprawdzi się świetnie podczas treningu przy obu dyscyplinach.