KORT TENISOWY – JAKIE WYPOSAŻENIE JEST NIEZBĘDNE?

2022-07-29



Tenis to klasyczna dyscyplina, która od lat wzbudza duże emocje. Obecnie za sprawą sukcesów polskich zawodników cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dziś tenis nie jest już tylko sportem dla elit, dlatego zapotrzebowanie na odpowiednio przygotowane ośrodki treningowe wzrasta. Sprawdź, jak wyposażyć kort tenisowy.

KORT DO TENISA ZIEMNEGO – WYMIARY I PODSTAWOWE WYMAGANIA

Budowa kortu do tenisa nie jest bardzo skomplikowana, ale tego typu obiekty muszą spełniać wiele restrykcyjnych zasad. Dotyczą one między innymi wymiarów. Kort tenisowy musi mieć kształt prostokąta o szerokości o długości 23,77 m (78 stóp). Jego szerokość zależy od rodzaju gry i wynosi 8,23 m (27 stóp) dla gry pojedynczej i 10,97 m (36 stóp) dla debla.

Kort jest podzielony na pół linią, na której montuje się siatkę. W odległości 21 stóp (6,4 m) od siatki po każdej stronie znajduje się równoległa do niej linia serwisowa. Prostopadła do niej jest środkowa linia serwisowa biegnąca od środka siatki. W ten sposób wyznaczone są dwa obszary nazywane boksami serwisowymi.

NAWIERZCHNIA KORTU TENISOWEGO

Nawierzchnia kortu tenisowego znacząco wpływa na warunki gry i odbicie piłki. Najczęściej spotykane są korty ziemne (ceglaste) oraz korty twarde (pokrywane akrylem, asfaltem lub betonem). Pozwalają one na dynamiczną grę – dotyczy to szczególnie kortów twardych, które wymagają od zawodnika również dużej siły. Mecze rozgrywane na kortach ziemnych są za to z reguły dłuższe. Bardzo ważna jest rotacja, a największe szanse na zwycięstwo mają gracze pomysłowi i potrafiący zaskoczyć przeciwnika. Trzecim stosowanym typem nawierzchni jest trawa. Piłka porusza się na niej szybciej (po odbiciu traci jedynie ok. 30% prędkości), ale odbija się niżej. Skutkuje to krótszymi wymianami pomiędzy zawodnikami i częstszą grą przy siatce.

W Polsce najczęściej buduje się korty ziemne (relatywnie tanie w budowie, ale droższe w utrzymaniu) i korty twarde.

WYPOSAŻENIE KORTU TENISOWEGO – CO JEST NIEZBĘDNE?

Tenis wymaga specjalnie przygotowanego pola do gry, ale potrzeby w zakresie jego wyposażenia nie są duże. Ważne jednak, by spełniało ono wszelkie standardy dotyczące wymiarów czy jakości wykonania.

Najważniejszym elementem na korcie jest oczywiście siatka. Jej parametry są takie same niezależnie od typu nawierzchni. Ma wymiary 12,7 x 1,06 m i zazwyczaj kolor czarny, dzięki czemu jest widoczna na tle każdej nawierzchni. Przymocowuje się ją do słupków po obu stronach linii środkowej. Powinna być zawieszona w taki sposób, aby przy słupkach jej górna krawędź znajdowała się na wysokości 107 cm, a na środku kortu na wysokości nie mniejszej niż 91, 4 cm.

Siatki tenisowe wykonuje się z wytrzymałych i elastycznych tworzyw, ponieważ niejednokrotnie trafiają w nie rozpędzone do bardzo dużych prędkości piłki. Uderzenie z wielką siłą mogłoby uszkodzić nieodpowiednio wykonaną siatkę. Dlatego tak ważny jest wybór materiałów i technik do jej produkcji. Najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne – sama siatka wykonywana jest z polietylenowych sznurków, które są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, a jej obszycie wykonuje się z tkaniny poliestrowej (najczęściej białej, co zapewnia najlepszą widoczność krawędzi). Do zastosowań profesjonalnych należy stosować siatki wykonane według normy ITF.

PROFESJONALNA SIATKA DO TENISA ZIEMNEGO


Do przymocowania siatki służą natomiast słupki do tenisa. Ich głównym zadaniem jest odpowiednie naciągnięcie siatki, co ma ogromny wpływ na komfort gry. Słupki najczęściej wykonuje się z bardzo wytrzymałego i odpornego na korozję aluminium. Dzięki temu są przystosowane do użytkowania zarówno w hali, jak i pod gołym niebem. Mogą mieć przekrój okrągły lub kwadratowy. Bardzo ważny jest zastosowany mechanizm naciągowy, który powinien być solidny i niezawodny.

Każdy profesjonalny kort ma też stanowisko sędziowskie umożliwiające sędziowanie meczu.

DODATKOWE WYPOSAŻENIE KORTU TENISOWEGO

Warto pomyśleć też o dodatkowym wyposażeniu kortu tenisowego, które zwiększy jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Mowa tu przede wszystkim o piłkochwytach, czyli rodzaju wysokiego ogrodzenia z siatki. Zapobiegają one wybijaniu piłki poza kort, a tym samym redukują ryzyko trafienia przechodnia czy uszkodzenia okolicznego mienia. Jednocześnie pomagają uniknąć długiego szukania piłki, zatrzymując ją wewnątrz pola gry. Piłkochwyty wykonuje się z podobnych materiałów co siatki do tenisa. Dzięki temu są trwałe i odporne nawet na silne uderzenia.

PIŁKOCHWYT NA KORTY TENISOWE


Do popularnych akcesoriów należą też blendy na korty tenisowe pomagające chronić je przed warunkami atmosferycznymi. Wykonywane z bardzo drobnej siatki z tworzywa zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu i nagrzewaniu nawierzchni, a jednocześnie chronią przed silnym wiatrem oraz ujednolica tło za kortem tenisowym.

BLENDA TENISOWA


TENIS NIE TYLKO NA KORCIE

Godne uwagi są też przenośne zestawy tenisowe umożliwiające grę bez konieczności kotwienia słupka w podłożu. Składają się ze słupków na obciążonej podstawie belki środkowej i siatki. Można z nich korzystać bez konieczności kotwienia w podłożu. Dzięki temu w kort tenisowy mogą się zmienić nawet sala gimnastyczna czy boisko. Jest to sprzęt polecany dla różnego rodzaju obiektów sportowych gdzie nie można osadzić tulei słupków w podłożu oraz dla indywidualnych trenerów, którzy chcą mieć możliwość prowadzenia treningu w dowolnym miejscu.