TRENING NA ŚCIANIE TENISOWEJ – CZYM RÓŻNI SIĘ OD TENISA NA KORCIE?

2022-07-29



Do treningu tenisowego wcale nie potrzebujesz partnera. Skutecznie może zastąpić go… ściana. Co więcej, trening na ścianie tenisowej jest znakomitym uzupełnieniem sparingów. Czym różnią się od tenisa na korcie? Jakie umiejętności pozwalają rozwijać? Jak trenować tenis na ścianie? Wyjaśniamy.

TRENING NA ŚCIANIE TENISOWEJ – DLACZEGO WARTO?

Wbrew pozorom trening ze ścianą nie jest tylko dla tych, którzy mają problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera na kort. Powinien to być stały element aktywności treningowej. Ściana pomaga doskonalić technikę oraz nauczyć się odpowiedniego reagowania na sytuacje na korcie. Początkowo przy treningu na ścianie można mieć duże problemy z kontrolą piłki, ale jest to świetne miejsce na zwiększenie precyzji. Gra przy ścianie jest też dynamiczna, co pozwala ćwiczyć refleks i kondycję.

Trening na ścianie tenisowej to coś, od czego nie stronią nawet najwięksi. Pozwala pracować nad stroną fizyczną, ale też mentalną. Wymaga samodzielnego myślenia i obserwacji, dlatego będzie świetnym wyborem szczególnie dla tych, którzy polegają wyłącznie na wskazówkach trenera i mają problem z samodzielną oceną sytuacji.

TRENING NA ŚCIANIE A TRENING NA KORCIE – PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Trening na ścianie tak naprawdę nie powinien się znacząco różnić od treningu z partnerem. Niektórzy zalecają wykonywanie wielu uderzeń z rzędu w ten sam punkt, ale z całą pewnością nie pozwala to na maksymalne wykorzystanie możliwości ściany. Zdecydowanie lepiej jest podejść do gry solo tak jak do gry z partnerem, stosując różnorodną siłę i rotację uderzeń. Trening przy ścianie powinien wymuszać ruch i intuicyjne planowanie kolejnych posunięć. Tylko wtedy jest odpowiednio efektywny.

Brak przeciwnika eliminuje zaskoczenie związane z jego posunięciami. Piłka odbija się bowiem od ściany zgodnie z zasadami fizyki. Dlatego gra na ścianie może być jednocześnie wymagająca i nieco bardziej przewidywalna. Umożliwia ćwiczenie konkretnych typów uderzeń, a także ich dowolnych kombinacji. Przy treningu na ścianie zawodnik ma pełną kontrolę, dzięki czemu może pracować nad elementami, które sprawiają mu największą trudność. Jednocześnie jednak piłka odbija się bardzo szybko, dlatego trening na ścianie jest zdecydowanie bardziej dynamiczny. Nadaje się więc do ćwiczenia cardio i gry wyczynowej. Jeśli rozwijanie tych umiejętności nie jest celem zawodnika, należy robić częste przerwy.

JAK ĆWICZYĆ NA ŚCIANIE TENISOWEJ?

Trening na ścianie tenisowej należy rozpoczynać stopniowo. Pierwszym punktem oczywiście powinna być solidna rozgrzewka. Następnie można przejść do delikatnych, pojedynczych uderzeń – najpierw lżejszych i wykonywanych z mniejszych odległości, następnie można odejść dalej – mniej więcej na długość połowy kortu.




Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od kilku lub kilkunastu kontrolowanych uderzeń z forhendu. Następnie można wykonać do kilkunastu bekhendów. Kolejnym etapem powinno być naprzemienne wykonywanie forhendów i bekhendów. Im wyższy poziom zaawansowania zawodnika, tym szerzej może uderzać. Chcąc zwiększyć poziom trudności treningu, można mieszać forhend zwykły i odwrotny oraz topspin ze szlajsem. Wraz ze wzrostem precyzji należy też zwiększać siłę uderzeń. Kolejno można przejść do ćwiczenia wolejów, również rozpoczynając powoli, a następnie mieszając różne typy uderzeń. Później można dołączyć półwolej. Ściana znakomicie nadaje się także do treningu wolejów z dobiegu. Należy wprowadzić piłkę do gry w taki sposób, aby odbiła się od podłoża przed kontaktem ze ścianą. Jej lot po odbiciu powinien symulować lot średnio wysokiej piłki lecącej, którą można odbić forhendem lub bekhendem po dobiegnięciu.

Ściana znakomicie sprawdza się także przy ćwiczeniu serwisów – należy uderzać w różne punkty wyznaczone nad linią siatki. Pozwoli to utrwalić mechanizmy ruchowe i zwiększyć precyzję serwisów, łapiąc piłkę po każdym z nich. Dopiero w następnym kroku warto rozszerzyć ćwiczenie serwisów o rozegranie. Wskazane jest częste zmienianie ćwiczeń, nawet jeśli poprzednie nie zostało wykonane w sposób całkowicie satysfakcjonujący. Dzięki temu można uniknąć utrwalania złych nawyków.

TRENING TENISOWY NA ŚCIANIE – CZEGO POTRZEBUJESZ?

Atutem treningu tenisowego na ścianie jest możliwość realizacji w dowolnym czasie i bez specjalistycznego sprzętu. Zawodnik potrzebuje tylko rakiety i piłki. Sama ściana tenisowa może być stacjonarna lub mobilna, jedno- lub dwustronna. Nie jest to kosztowny sprzęt. Z całą pewnością warto w niego zainwestować przy kortach lub w ośrodku treningowym, aby zapewnić zawodnikom możliwość treningu w pojedynkę. Najlepiej, jeśli ściana ma specjalnie zaprojektowany kształt łuku. Dzięki temu odbicia piłki pozwalają na bardziej realistyczną grę. Wystarczy ustawić ja na odpowiednim podłożu, by mogła służyć wielu tenisistom w doskonaleniu techniki i dynamiki!