Unihokej to widowiskowa i dynamiczna gra zespołowa, która cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży i dorosłych. Rozgrywka i treningi unihokejowe gwarantują dużą dawkę ruchu i sportowych emocji również amatorom. Jak zatem grać w unihokeja? Zasady tej gry są łatwe, a do jej trenowania nie potrzeba wiele sprzętu. Dowiedz się więcej o przepisach tej dyscypliny sportu.
UNIHOKEJ – ZASADY ROZGRYWKI I BOISKO DO GRY
Unihokej przypomina hokej na lodzie, ale przepisy obu tych dyscyplin różnią się od siebie. Jednak gra z kijami na hali jest łatwa do opanowania. Jakie są najważniejsze zasady rozgrywek unihokejowych?
• Podczas oficjalnych meczów unihokeja na boisku znajdują się dwie drużyny, każda składającą się z pięciu graczy oraz bramkarza. Jednak w szkolnych i w czasie towarzyskich rozgrywek skład zespołów można dostosować do wielkości sali gimnastycznej czy liczby osób chętnych do gry.
• Mecz unihokeja składa się z trzech tercji trwających po 20 minut każda (tak jak w przypadku hokeja na lodzie). Po pierwszej i drugiej tercji następuje 10 minut przerwy (w hokeju na lodzie przerwa trwa 15 minut). W przypadku remisu, po trzech tercjach przeprowadza się dogrywkę trwającą 10 minut.
• Drużyny unihokejowe rywalizują ze sobą, aby zdobyć jak największą liczbę punktów. Strzały na bramkę oddają za pomocą specjalnych kijów. Musi do niej trafić niewielka piłeczka z otworami, która potrafi osiągnąć dużą prędkość.
• Zawodnicy mogą zagrywać piłeczkę tylko do wysokości kolan. Przy oddawaniu strzału można unieść kij powyżej linii biodra, jeżeli nie występuje zagrożenie uderzenia przeciwnika. Nie wolno popychać, przytrzymywać, kopać i hakować zawodnika z drużyny przeciwnej. Za popełnienie przewinienia grozi kara. Jest nią opuszczenie boiska na określony przez sędziego czas.
W unihokeju stosuje się również kary opóźnione. Oznacza to, że drużyna, która nie popełniła przewinienia, ma możliwość kontynuowania ataku do czasu, gdy zespół zawiniający zagra piłkę, przejmie nad nią kontrolę lub gdy gra zostanie przerwana1 .
1Przepisy gry w unihokeja, Polski Związek Unihokeja, https://www.polskiunihokej.pl/do-pobrania/przepisy-i-regulaminy-dopobrania.
Boisko i bramki do unihokeja
Pełnowymiarowe boisko do unihokeja ma wymiary 40×20 m i znajduje się w hali. Musi być ogrodzone bandami o zaokrąglonych narożnikach – zatwierdzoną przez IFF. Jego powierzchnia jest gładka i przypomina parkiet do rozgrywek koszykarskich czy siatkarskich.
Bramki do unihokeja mają 160 cm szerokości i 115 cm wysokości. Są wyposażone w wytrzymałą siatkę odporną na częste i mocne uderzenia piłką.
Te bramki to solidna konstrukcja ze stalowych rurek. Spełniają wymagania Międzynarodowej Federacji Unihokeja (IFF). Pomalowano je proszkowo, aby na długo zachowały wyrazisty kolor.
UNIHOKEJ – ZASADY DOBORU KIJA
Odpowiednio dobrany kij do unihokeja zapewnia precyzję podań, możliwość oddawania mocnych strzałów i ułatwia utrzymanie piłki podczas szybkich, dynamicznych zwrotów akcji. Jest też wykonany z solidnych materiałów, np. z polipropylenu, poliwęglanu czy z laminatu poliestrowego zbrojonego. Wybierając kij do unihokeja, należy zwrócić uwagę na jego długość oraz na to, czy będzie nim grać zawodnik prawo czy leworęczny.
Kij do unihokeja – długość
Długość kija do unihokeja musi być dopasowana do wzrostu zawodnika. Dla graczy mierzących:
• 110-125 cm odpowiedni jest kij o długości 65 cm,
• 125-140 cm odpowiedni jest kij o długości 75 cm,
• 140-150 cm odpowiedni jest kij o długości 80 cm,
• 150-160 cm odpowiedni jest kij o długości 85 cm,
• 160-170 cm odpowiedni jest kij o długości 90 cm,
• 170-180 cm odpowiedni jest kij o długości 95 cm,
• 180-190 cm odpowiedni jest kij o długości 100 cm,
• 190 cm i więcej odpowiedni jest kij o długości 104 cm.
Uwaga! W czasie meczu kije mają wszyscy unihokeiści oprócz bramkarza. Zadaniem tego zawodnika jest bronienie bramki całym ciałem. W tym celu nosi on kask oraz ochraniacz tułowia, a niekiedy także rękawiczki.
Kij do unihokeja dla praworęcznych i leworęcznych
Produkuje się inne kije do unihokeja dla praworęcznych i leworęcznych zawodowych graczy. Nie ma to jednak dużego znaczenia w przypadku sprzętu dla szkół czy rozgrywek towarzyskich. Można bowiem grać uniwersalnym kijem zaprojektowanym dla osób posługujących się lewą i prawą ręką.
To zestaw składający się z 10 kijów oraz z 5 piłeczek. Mając go i odpowiednią bramkę, można od razu zaproponować młodzieży trening czy naukę gry w unihokeja.
Unihokej to dynamiczna dyscyplina sportu wymagająca współpracy i dużej kondycji fizycznej. Jej zasady są łatwe do opanowania, a rozgrywki unihokejowe można przeprowadzać nawet w zwykłej sali gimnastycznej. Dlatego warto zainwestować w sprzęt do unihokeja – by promować ruch, aktywność fizyczną i by nauczyć młodzież działania w zespole.