Niezależnie od tego, czy chodzi o szatnię w klubie sportowym, na siłowni, czy też w szkole, jej użytkownicy powinni mieć zapewnione komfortowe warunki. Zaplecze sportowe zwykle nie może obejść się też bez przechowalni sprzętu. Jakie wyposażenie wybrać, aby przestrzeń spełniała wszystkie potrzeby?
URZĄDZANIE SZATNI SPORTOWEJ: PODSTAWY
Zanim zaczniesz wyposażać szatnię sportową, zadbaj o podstawy. Meble to nie wszystko. Aby szatnia była komfortowa, musi być odpowiednio przestronna, tak aby znalazło się w niej miejsce dla każdego. Niezbędna będzie też dobra wentylacja. Efektywna cyrkulacja powietrza pomoże eliminować nieprzyjemne zapachy, o które nietrudno w takim miejscu. Ponadto w szatni nie może zabraknąć dobrego oświetlenia. Zadbaj o równomierne rozmieszczenie punktów świetlnych, ich odpowiednią moc oraz temperaturę barwową (najlepsze będzie światło neutralne – nie za ciepłe i nie za zimne). Obecnie najczęściej stosuje się oświetlenie LED, które jest wydajne, trwałe i przede wszystkim energooszczędne.
WYPOSAŻENIE SZATNI SPORTOWEJ – CZEGO POTRZEBUJESZ?
Następnie czas na wyposażenie. Zacznij od zaplanowania czego i w jakiej ilości potrzebujesz. W szatni niewątpliwie niezbędne są:
• miejsca do siedzenia – najczęściej ławki,
• szafki,
• półki lub wieszaki.
Kwestia miejsca do siedzenia jest dość oczywista. W szatniach zwykle stosuje się trwałe i solidne ławki wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, takich jak stal i lakierowane drewno.
W wielu miejscach niezbędne jest zapewnienie zamykanych szafek do przechowywania rzeczy osobistych użytkowników. Są one wymagane m.in. w publicznych klubach sportowych i fitness. Szafki powinny być solidne i łatwe w czyszczeniu, dlatego zwykle są metalowe. Ich wnętrze powinno być wyposażone w wieszaki oraz półki do wygodnego przechowywania odzieży i przedmiotów osobistych. Bardzo ważna jest też wentylacja, która zapewni optymalną cyrkulację powietrza.
Wśród praktycznych mebli do szatni sportowych warto wymienić też wieszaki, a w szczególności wieszaki z ławeczką. Są to wszechstronne elementy wyposażenia występujące w wersji jednostronnej i dwustronnej. Zapewniają one sporo miejsca do powieszenia odzieży, a jednocześnie oferują miejsce do siedzenia. Pod siedziskiem znajduje się także półka, która świetnie sprawdza się np. na buty. Jest to ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie np. do szatni szkolnych.
WYPOSAŻENIE PRZECHOWALNI SPRZĘTU SPORTOWEGO
Gdy komfortowa szatnia jest już urządzona, czas pomyśleć o drugiej części zaplecza sportowego, czyli przechowalni sprzętu. Odpowiednie przechowywanie przyrządów i pozostałego wyposażenia używanego podczas ćwiczeń jest bardzo ważne, ponieważ przedłuża ich trwałość i zapobiega uszkodzeniom.
Świetnym uniwersalnym rozwiązaniem do przechowywania jest szafa na sprzęt sportowy. Jest to specjalny mebel wykonany z blachy stalowej, a więc solidny, trwały i ławy w utrzymaniu w czystości. Szafy tego typu są zamykane na zamek i wentylowane, co ma ogromne znaczenie przy przechowywaniu sprzętu sportowego. W ich wnętrzach znajdują się półki, haczyki, przegrody, kosze i uchwyty przystosowane do przechowywania różnego rodzaju sprzętu – w tym kijów, piłek czy nawet hula-hoop. W szafie do sprzętu sportowego każdy element ma swoje miejsce. Ułatwia to zachowanie porządku i bezpieczne przechowywanie wyposażenia, gdy nie jest używane.
Potrzebujesz miejsca na piłki? Wyposaż zaplecze w specjalny regał wykonany z rurek stalowych. Do wyboru jest wariant stacjonarny, a także przejezdny (na kółkach), który można łatwo przetransportować na halę. Do przewożenia piłek pomiędzy halą lub boiskiem a zapleczem świetnie nadaje się także wózek na piłki. Może on być otwarty lub zamykany, wykonany z prętów lub rurek stalowych. Dzięki nim przygotowanie zajęć sportowych i następnie sprzątanie po nich będą prostsze. Specjalne wózki mogą także przydać się do transportu materacy.
Jeśli natomiast potrzebujesz przechować słupki do siatkówki, tenisa czy innych podobnych dyscyplin, najlepiej sprawdzą się specjalne uchwyty mocowane do ściany. To proste i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu Twoje słupki będą bezpieczne i zawsze gotowe do użytku. Do transportu słupków możesz natomiast wykorzystać specjalny wózek, który świetnie sprawdza się także jako miejsce do ich przechowywania.
Trzeba jedynie mieć na uwadze, że zajmuje nieco więcej miejsca.