Materace to coś, bez czego nie może się obejść żadna lekcja gimnastyki. Pełnią przede wszystkim funkcje asekuracyjne, pomagając dbać o bezpieczeństwo uczestników zajęć. Mimo że wszystkie materace gimnastyczne wyglądają podobnie, z całą pewnością nie są takie same. Jak zatem wybrać odpowiednie wyposażenie sal gimnastycznych? Podpowiadamy, czym powinien się cechować materac do gimnastyki używany w szkole.
MATERACE GIMNASTYCZNE DO SZKOŁY – BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Należy pamiętać, że szkoła odpowiada za bezpieczeństwo uczniów, podczas gdy przebywają na jej terenie. Szczególna odpowiedzialność spoczywa natomiast na barkach nauczycieli wychowania fizycznego. Podczas lekcji tzw. wuefu nietrudno o niepożądane zdarzenia losowe powodujące mniej lub bardziej groźne kontuzje. W ich uniknięciu z całą pewnością pomaga wysokiej jakości, odpowiednio dobrane wyposażenie sal gimnastycznych.
Podczas lekcji gimnastyki za bezpieczeństwo odpowiadają przede wszystkim materace. Przy ich wyborze należy zatem zwrócić uwagę na wpływające na to cechy. Przede wszystkim materac do gimnastyki powinien być antypoślizgowy. Obecnie większość sprzętu na rynku ma spodnią warstwę antypoślizgową. Zapobiega ona przesuwaniu się materaca nawet podczas wykonywania skomplikowanych ćwiczeń. Tym sposobem można wyeliminować wiele potencjalnie groźnych sytuacji. W niektórych przypadkach wskazane może być też zastosowanie materaca gimnastycznego z wierzchnią warstwą antypoślizgową. Ułatwia ona bowiem utrzymanie pożądanej pozycji i zwiększa przyczepność np. podczas lądowania lub wykonywania rozmaitych ćwiczeń.
MATERAC GIMNASTYCZNY – JAKA TWARDOŚĆ I WYPEŁNIENIE?
Dostępne na rynku materace gimnastyczne różnią się kilkoma parametrami. Jednym z najważniejszych jest ich twardość. Ta powinna być dopasowana do rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Co warto wiedzieć na ten temat?
• Najczęściej w szkołach wykorzystuje się materace miękkie (T60), które znakomicie sprawdzają się w przypadku młodszych użytkowników. Zapewniają one wygodę i bezpieczeństwo podczas różnego rodzaju ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych na lekcjach WF. Standardowa grubość w tym przypadku to 10 cm.
• Materace średnio twarde oznaczane symbolem T90 nazywane są też uniwersalnymi, ponieważ sprawdzają się zarówno podczas ćwiczeń gimnastycznych czy rehabilitacyjnych, jak i przy sztukach walki. Zwykle są one cieńsze – najczęściej mają 5 cm grubości.
• Przy trenowaniu sportów walki na wyższym poziomie zaleca się jednak stosowanie materacy twardych oznaczonych symbolem T120. Większa gęstość wypełnienia zapewnia bowiem lepszą stabilność podłoża. Tego typu materace również najczęściej mają 5 cm grubości.
Przydatne podczas lekcji WF mogą się także okazać materace o grubości 20 cm. Zapewniają one bardzo dobrą asekurację podczas ćwiczeń gimnastycznych i akrobatycznych.
Bardzo ważne jest również to, czym został wypełniony materac gimnastyczny. Podczas wybierania wyposażenia do sal gimnastycznych w szkołach należy bowiem zwracać uwagę także na trwałość. Pianka poliuretanowa wtórnie spieniana jest obecnie uważana za najlepszy materiał do wypełnienia. Jest ona bowiem bardzo odporna na odkształcenia i zbijanie. Błyskawicznie wraca do swojego pierwotnego kształtu i zapewnia bardzo dobrą trwałość oraz świetną amortyzację.
MATERAC DO GIMNASTYKI – JAKOŚĆ ZEWNĘTRZNEJ POWŁOKI
Z czego powinna być wykonana zewnętrzna powłoka materaca do gimnastyki? Obecnie najczęściej stosuje się wysokiej jakości PVC o strukturze syntetycznej skóry. Jest to materiał cechujący się bardzo dobrą wytrzymałością, w tym odpornością na przetarcia czy przebicie. Ponadto charakteryzuje się łatwością czyszczenia i dezynfekcji, co ma duże znaczenie w przypadku wyposażenia sal gimnastycznych. Dodatkowe wzmocnienie na narożnikach zwiększa trwałość i wytrzymałość materaca, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Większość dostępnego sprzętu ma też boczne uchwyty, które ułatwiają przenoszenie.
ROZMIAR MATERACA GIMNASTYCZNEGO
Jaki rozmiar materaca gimnastycznego wybrać? Standardowe są dostępne w rozmiarze 200 x 120 cm, który znakomicie sprawdza się przy gimnastyce czy rehabilitacji. Istnieje możliwość wyboru materaca z rzepami po bokach. W ten sposób można połączyć kilka sztuk, aby uzyskać większą miękką nawierzchnię. Ciekawe rozwiązanie stanowią także materace składane (dwu- lub trzyczęściowe). Mają one większą powierzchnię, a możliwość złożenia zapewnia regulację grubości.
Nieco większe są materace służące do zamontowania na drabinkach. Mają one szerokość dopasowaną do standardowych drabinek gimnastycznych, a jednocześnie są dłuższe. Dzięki temu mogą zapewniać solidną asekurację podczas różnego rodzaju ćwiczeń i rywalizacji.
MATERACE I INNE WYPOSAŻENIE SAL GIMNASTYCZNYCH – SPORT TRANSFER
Szukasz idealnego materaca do gimnastyki? W Sport Transfer znajdziesz wysokiej jakości wyposażenie sal gimnastycznych w szkołach, w tym materace asekuracyjne w wielu wariantach. Proponujemy wyłącznie sprzęt wysokiej jakości, a zatem trwały, odporny na uszkodzenia i przede wszystkim bezpieczny!