PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA - NOWA EKSCYTUJACA DYSCYPLINA Z ASPIRACJAMI OLIMPIJSKIMI

2021-05-17



Standardowa piłka ręczna - podobnie jak większość gier zespołowych - na przestrzeni lat ewoluowała, przenosząc się tym samym z zamkniętych boisk na te zewnętrzne. Głównym celem takiego rozwiązania było nie tylko uatrakcyjnienie rozgrywek, ale także dotarcie do jej nowych sympatyków. Tak właśnie powstała piłka ręczna plażowa, której mecze odbywają się na specjalnie stworzonych boiskach z piaskiem lub - jak sama nazwa wskazuje - na plażach. W taki oto sposób beach handball w bardzo krótkim czasie zyskał ogromną popularność na całym świecie. Także w Polsce nie brakuje miłośników plażowej piłki ręcznej. W końcu to właśnie u nas ta dyscyplina sportowa zadebiutuje na Europejskich Igrzyskach Olimpijskich w 2023 roku. To wielkie wyróżnienie, które Europejska Federacja Piłki Ręcznej powierzyła właśnie nam. Jesteś ciekaw jaka jest historia piłki ręcznej plażowej oraz jak stale pnie się na olimpijskie wyżyny? Koniecznie zostań na blogu sport-transfer!

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA - JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Historia piłki ręcznej plażowej swoje początki ma w słonecznej Italii. To właśnie tam Gianfranco Briani - członek Włoskiego Komitetu Olimpijskiego - wyszedł z pomysłem rozgrywek piłki ręcznej na plaży. Projekt ten miał być narzędziem do promocji tradycyjnych rozgrywek. Szybko okazało się, że piłka ręczna plażowa może stać się całkiem nową dyscypliną.

Zasady gry w plażową piłkę ręczną są bardzo podobne do tych, stosowanych w jej tradycyjnej formie. Potrzebne jest jednak boisko piaskowe, wyposażone w bramki do piłki ręcznej plażowej. Zarówno w drużynach męskich, żeńskich, jak i mieszanych może być 3 zawodników i bramkarz. Grając gumową piłką 2 połowy po 10 minut rozgrywa się cały mecz. Punkty zdobywa się dzięki celnym rzutom do bramki. Podczas gry należy pamiętać, że piłka nie może dotknąć podłoża, a po każdej połowie trzeba wyłonić zwycięzcę.

Bez wątpienia warto zadać o to, aby sprzęt do piłki ręcznej plażowej był profesjonalny i przede wszystkim bezpieczny dla zawodników. Jeśli planujesz budowę boiska do gry, albo chcesz zmodernizować to już dostępne, polecamy bramki do piłki ręcznej plażowej posiadające certyfikaty IHF oraz EHF.

BRAMKI DO PIŁKI RĘCZNEJ ALUMINIOWE PROFESJONALNE CERTYFIKAT IHF, EHF

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH

Piłka ręczna plażowa nieustannie się rozwija i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród sportowców i jej sympatyków. Aspiracjami beach handball - podobnie jak niemal każdej dyscypliny - było pojawienie się na Igrzyskach Olimpijskich. Po raz pierwszy piłka ręczna plażowa, jako dyscyplina olimpijska zadebiutowała podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży YOG w roku 2018 w Buenos Aires. To bardzo dobry start, który zagwarantował plażowej piłce ręcznej wejście na szczyt. W kolejnych latach pojawiła się także na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Argentynie.

W świetle wielkiego sukcesu piłki ręcznej plażowej pod koniec 2020 roku Ministerstwo Sportu przekazało wspaniałe informacje dotyczące Europejskich Igrzysk Olimpijskich w Polsce. Plażowa piłka ręczna pojawi się jako dyscyplina na Europejskich Igrzyskach Olimpijskich w Krakowie (planowanych na rok 2023), które potrwają od 21 czerwca do 2 lipca.

Europejskie Igrzyska Olimpijskie Kraków-Małopolska to już kolejna - po Światowych Igrzyskach Sportowych (World Games) Wrocław 2017 - tak ważna impreza z piłką ręczną plażową w programie, której gospodarzem jest Polska.

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA - #OLYMPICBEACHHANDBALL

Piłka ręczna plażowa nieustannie się rozwija i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W każdym meczu możemy podziwiać widowiskowe akcje, których nie da się zobaczyć na obiektach halowych. Na trybunach zawsze panuje świetna atmosfera, która udziela się każdemu miłośnikowi plażowej piłki ręcznej. Jeśli i Ty jesteś wielkim fanem tej dyscypliny sportowej to koniecznie zaplanuj wakacje 2023 w Polsce. Na jeden z meczy wybierz się do Krakowa, aby wiernie kibicować naszej drużynie. Wspólnie trzymajmy kciuki i dopingujmy Polaków w walce o medal olimpijski!