SQUASH – ZASADY, PRZYGOTOWANIE BOISKA I SPRZĘTU DO GRY

2024-09-27



Squash to dynamiczna i wymagająca dobrej kondycji fizycznej dyscyplina sportu. Do jej uprawiania nie potrzeba wiele – zarówno w kontekście sprzętu, jak i przestrzeni. Dowiedz się, jak grać w squasha, jakie są zasady tej szybkiej i wciągającej dyscypliny sportu oraz jak przygotować kort do gry.

SQUASH – ZASADY GRY POCHODZĄCEJ Z WYSP BRYTYJSKICH

W dużym uproszczeniu squash polega na odbijaniu piłki przez dwóch zawodników o pole narysowane na ścianie w taki sposób, aby rywal nie był w stanie jej odebrać. Jednak ta gra ma swoje szczegółowe i rozbudowane zasady. Doczekała się też ujednolicenia sposobu punktacji – systemu PARS. Jak przebiega rozgrywka squasha?

Mecz rozpoczyna się od serwisu. O tym, który zawodnik go wykona, decyduje losowanie. Przeciwnik musi odebrać zaserwowaną piłkę, kiedy odbije się ona od ściany frontowej kortu i jeden raz od podłogi. Następnie zasady się zmieniają. Po udanym serwisie i odebraniu piłki przez rywala odbija się ją także wtedy, jeżeli wcześniej uderzy ona w ścianę boczną. Zawodnik wygrywa wymianę i zdobywa punkt, jeżeli jego przeciwnik:

nieprawidłowo zaserwuje piłkę – gdy uderzy ona w miejsce na ścianie znajdujące się poza wyznaczonym polem;

nie odbierze odbitej przez niego o ścianę piłki.

Czym jest STORK i LET w squashu?

Podczas oficjalnych rozgrywek squasha sędzia może zarządzić LET – jest to piłka nierozstrzygnięta. Anuluje się wtedy bieżącą wymianę piłek i ponawia się ją. Do takiej sytuacji dochodzi np. jeśli sędzia uzna, że:

• zawodnik przeszkadzał swojemu przeciwnikowi w sposób uniemożliwiający mu odbicie piłki;

• jeden z graczy powstrzymał się od uderzenia piłki, gdyż mogłoby to spowodować kontuzję rywala.

Arbiter sygnalizuje LET ułożeniem palca wskazującego i kciuka w literę „L”. Natomiast STORK oznacza punkt przyznany dla zawodnika proszącego o LETA. Sędzia sygnalizuje jego przyznanie uniesieniem zaciśniętej pięści.

Punktacja w squashu

Mecz squasha składa się z trzech setów. Niegdyś grało się je do 9 lub do 15 punktów. Obecnie obowiązuje system PARS – point-a-rally scoring. Zgodnie z jego zasadami wszystkie wymiany piłek muszą skończyć się zdobyciem punktów. Zawodnik, by wygrać seta, musi mieć ich 11 i dwupunktową przewagę nad rywalem.

CO JEST POTRZEBNE DO GRY W SQUASHA?

By grać w squasha, potrzebny jest odpowiedni kort, rakiety i… świetna kondycja! Wymiany piłek między graczami są bardzo szybkie, zwłaszcza w przypadku zaawansowanych zawodników, dlatego na boisku zawsze wylewają oni siódme poty.

Kort do squasha – jak go przygotować?

Zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Międzynarodową Federację Squasha kort do gry powinien mieć:

• długość: 9750 mm,

• szerokość: 6400 mm.

Kort musi znajdować się w pomieszczeniu zamkniętym z czterech stron. Natomiast jego podłogę może stanowić parkiet. Profesjonalne sale do gry w squasha mają przeszkloną tylną ścianę.


Kort to rozgrywek towarzyskich może zaaranżować też w mniejszym pomieszczeniu lub w większej sali – dzieląc ją na boiska do gry. Przyda ci się wtedy wytrzymała siatka z polipropylenu.

SIATKA OSŁONOWA POLIPROPYLENOWA. SPLOT 2,3 mm, OCZKO 2X2 cm
Ta siatka do squasha ma mocny splot i powstała z wytrzymałego polipropylenu, dlatego zatrzyma rozpędzone piłki. Jej montaż pomoże ci zaaranżować wygodne i bezpieczne miejsce do gry.

Jak wygląda rakieta do squasha?

Rakieta do squasha tylko na pierwszy rzut oka przypomina tę do tenisa. Różnią się one między sobą:

• wagą – rama rakiety tenisowej waży nie więcej niż 330 g, natomiast ta do squasha może mieć do 400 g;

• kształtem główki – rakieta tenisowa jest owalna; natomiast ta do gry w squasha może mieć również łezkowaty kształt (choć nie jest to regułą);

• siłą naciągu strun – w przypadku rakiety tenisowej standardowo oscyluje ona w przedziale od 20 do 30 kilogramów; w rakietach do squasha siła naciągu strun jest mniejsza – mieści się w granicach od 14 do 18 kg.

Powierzchnia główki rakiety do squasha wynosi 450-550 cm². Im jest ona większa, tym łatwiej trafić w piłkę.

Rakieta do squasha może być wykonana z aluminium, z kompozytu lub z grafitu. Modele aluminiowe są najcięższe, ale i najtańsze, dlatego często wybierają je początkujący gracze. Natomiast chcąc kupić rakietę z grafitu, należy „głębiej zajrzeć do portfela” – jest to jednak sprzęt, którym grają zawodowcy.

Piłka do squasha – rodzaje

cztery rodzaje piłek do squasha. Oznacza się je kolorowymi kropkami. Piłki z:

• niebieską kropką (lub bez kropek) są szybkie i wysoko się odbijają; grają nimi początkujący amatorzy squash;

• czerwoną kropką również wysoko się odbijają, ale są średnioszybkie; wykorzystuje się je podczas treningów i do gry rekreacyjnej;

• żółtą kropką odbijają się powoli i nisko, dlatego grają nimi przeważnie doświadczeni zawodnicy;

• dwiema żółtymi kropkami są najwolniejsze i odbijają się najniżej; gra się nimi podczas turniejów.

Przed rozpoczęciem gry piłki do squasha rozgrzewa się do 45 °C. Dopiero wtedy zyskują one swoje właściwości oraz mogą odbijać się od ścian i podłoża.

Gra w squasha to świetny pomysł na aktywny wypoczynek i dyscyplina coraz bardziej popularna wśród Polaków. Dlatego warto inwestować w korty, na których będzie można rozgrywać amatorskie, ekscytujące mecze.