TRENING TENISA STOŁOWEGO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

2024-11-07



Z tenisem stołowym do czynienia miał prawie każdy – stół do tzw. ping ponga znajduje się przecież w wielu świetlicach, pokojach rekreacyjnych i socjalnych, a nawet prywatnych garażach. Profesjonalny tenis stołowy nie jest jednak w Polsce szczególnie popularny. Czas to zmienić! Dowiedz się, jak przeprowadzić trening tenisa stołowego dla początkujących i zaraź tą ciekawą dyscypliną swoich podopiecznych.

TRENING TENISA STOŁOWEGO DLA POCZĄTKUJĄCYCH – OSWAJANIE Z PIŁECZKĄ I RAKIETKĄ

Wbrew pozorom tenis stołowy jest bardzo technicznym sportem. Wymaga też taktyki i odpowiedniego przygotowania motorycznego. Treningi w tej dyscyplinie warto jednak zacząć przede wszystkim od oswojenia się z piłeczką i rakietką. Różnego rodzaju zabawy ruchowe pomagają lepiej zrozumieć rotację, zachowanie piłeczki i kąty odbicia. Tym samym poprawiają tzw. czucie piłki, niezwykle ważne na dalszych etapach treningów.

Pierwsze treningi tenisa stołowego mogą się składać głównie z zabaw ruchowych ułatwiających oswojenie się ze sprzętem do tej dyscypliny. Po ogólnej rozgrzewce każdy uczestnik treningu powinien dostać rakietkę i piłeczkę. Jakie ćwiczenia można z nimi wykonywać?

• Wyścigi do rakietki. Należy położyć rakietki na stołach tenisowych. Uczestnicy treningu powinni usiąść w siadzie skrzyżnym w odległości kilku metrów od stołu. Na gwizdek należy wstać, podbiec do stołu i jak najszybciej zabrać swoją rakietkę, wykonując prawidłowy chwyt.

• Spacer z piłeczką. Należy położyć piłeczkę na rakietce ustawionej poziomo i poruszać się po sali w taki sposób, aby piłeczka jak najdłużej nie spadła.

• Na kolejnym etapie można wykonać trudniejszą wersję tego ćwiczenia – cały czas trzymając piłeczkę na rakietce należy przechodzić ze stania do siadu, następnie do leżenia, a następnie ponownie wstać.

• Podbijanie piłeczki. Należy podbijać piłeczkę w górę na zmianę forhendem i bekhendem. Następnie należy wykonać podbijanie raz wysoko, raz nisko.

• Odbijanie piłeczki od ściany. Należy zacząć z odległości ok. 50 cm i stopniowo ją zwiększać, uważając, aby piłeczka nie spadła na podłogę. Do ćwiczenia można dodać element rywalizacji – np. kto 10 razy odbije piłeczkę z największej odległości.

• Sztafeta pingpongowa – uczestnicy treningu są dzieleni na grupy, które rywalizują ze sobą w wyścigach. Muszą pokonać w sztafecie tor przeszkód, cały czas odbijając piłeczkę na rakietce. Zadania mogą obejmować np. bieg z przejściem przez ławeczkę, bieg z przejściem pod płotkiem, wyścig z odbijaniem piłki w parach itd.

RAKIETKA DONIC TOP TEAM 600

TRENING TENISA STOŁOWEGO DLA POCZĄTKUJĄCYCH – NAUKA PRZEBIĆ

Po oswojeniu się z rakietką i piłką oraz odpowiednim rozgrzaniu mięśni można przejść do nauki przebić. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniego chwytu rakietki. Trener powinien cały czas kontrolować technikę wykonywanych ćwiczeń. Jak mogą one wyglądać?

• Nauka przebicia prostego w parach. Uczestnicy treningu ustawiają się przy stołach. Kolejno odbijają piłeczkę od powierzchni stołu, a następnie przebijają ją na drugą stronę. Partner łapie piłeczkę w dłoń, a następnie wykonuje takie samo ćwiczenie. Kolejno należy wykonać przebicie po rzucie od partnera lub trenera. Piłeczka powinna trafić po przebiciu na środek przeciwnej połowy.

• Przebicia między partnerami. Uczniowie powinni się starać utrzymać piłeczkę w grze jak najdłużej. Można wprowadzić element rywalizacji, sprawdzając, która z par wykona najwięcej przebić bez upuszczania piłeczki na podłogę.

• Następnie można przejść do przebić piłeczki po przekątnej. Należy najpierw wykonywać przebicia forhendem, a następnie bekhendem.

• Kolejnym ćwiczeniem powinno być przebijanie piłeczki w parach, w którym jeden z zawodników podaje ją po przekątnej, a drugi po prostej. Finałem tego zestawu ćwiczeń może być gra uproszczona prowadzona w parach do jedenastu punktów. Gra rozpoczyna się bez serwu – jedynie poprzez opuszczenie piłeczki na swoją połowę i przebicie jej na pole przeciwnika.

STÓŁ DO TENISA VARIO 18

TRENING TENISA STOŁOWEGO DLA POCZĄTKUJĄCYCH – CZEGO POTRZEBUJESZ?

Powyższe ćwiczenia łączą w sobie zabawę, oswajanie ze sprzętem tenisa stołowego, a także podstawy prawidłowej techniki gry. Są odpowiednie zarówno dla dzieci czy młodzieży, jak i dla dorosłych. Dynamiczna lekcja ping-ponga powinna skutecznie zachęcić do kontynuacji zgłębiania tej dyscypliny.

Co ważne, do przeprowadzenia tego typu zajęć nie potrzebujesz wiele. Podstawowe ćwiczenia oswajające z rakietką i piłeczką można wykonać nawet bez stołu tenisowego! Do nauki przebić potrzebny będzie już stół. Poza tym pamiętaj jedynie by zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę rakietek i piłeczek – te ostatnie lubią się gubić, dlatego warto zawczasu kupić ich więcej. Cały niezbędny sprzęt do tenisa stołowego znajdziesz w naszym sklepie!