ZA DUŻO SPRZĘTU NA RYNKU? NIE WIESZ, CO WYBRAĆ? SPRAWDŹ 3 CECHY, KTÓRE POMOGĄ CI DOBRAĆ IDEALNY SPRZĘT SPORTOWY

2022-09-19



W dobie bardzo dużej dostępności do wysokiej klasy sprzętu wyposażenie obiektów sportowych nie powinno stanowić problemu. W praktyce jednak wybór jest tak szeroki, że podjęcie decyzji często jest trudne. Czym się kierować, wybierając profesjonalny sprzęt do hali sportowej, szkolnej sali gimnastycznej lub innego podobnego obiektu? Poznaj 3 główne cechy, które pomogą Ci dokonać optymalnego wyboru.

1. PROFESJONALNY SPRZĘT SPORTOWY – PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZEŃSTWO

Wybierając sprzęt sportowy do domu, musisz się martwić tylko o swoje bezpieczeństwo. Przy wyposażaniu obiektu sportowego należy jednak zadbać o bezpieczeństwo wszystkich jego użytkowników. Ma to jeszcze większe znaczenie, gdy sprzęt jest przeznaczony do użytkowania przez dzieci.

Jak upewnić się, że będzie bezpieczny? Pierwszym krokiem jest wybór sprawdzonych marek i dostawców. Należy unikać taniego sprzętu, np. sprowadzanego z Azji, w zamian wybierając taki przeznaczony do oficjalnej dystrybucji w Europie. Wyposażeniu obiektów sportowych stawiane są wysokie wymagania i istnieje szereg norm, które je opisują. Dla niemal każdego typu sprzętu czy wyposażenia sportowego obowiązuje pewna norma PN-EN, PN-N lub ISO dająca gwarancję bezpieczeństwa. Są to np.:

• PN-EN 913 (Sprzęt gimnastyczny. Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań.),

• PN-EN 1270 (Sprzęt boiskowy. Sprzęt do koszykówki. Wymagania funkcjonalności i bezpieczeństwa, metody badań.),

• PN-EN 749 (Sprzęt boiskowy. Bramki do piłki ręcznej. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań.)

• PN-N-97063 (Sprzęt gimnastyczny. Ławki gimnastyczne.)

• PN-EN 957 (Stacjonarny sprzęt treningowy).

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, jakimi znakami norm jest opatrzony. Każdy element powinien mieć też certyfikat bądź atest bezpieczeństwa wydany przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji lub inną renomowaną instytucję. Wyposażając obiekt sportowy, nie można również zapominać o dodatkowych elementach zabezpieczających (np. amortyzujących upadki) dobieranych w zależności od dyscypliny.

2. SPRZĘT SPORTOWY ZGODNY Z WYMOGAMI WŁAŚCIWEJ FEDERACJI

Profesjonalny sprzęt sportowy często jest kupowany z myślą o treningu do rozmaitych rozgrywek czy zawodów lub wręcz organizacji podobnych wydarzeń. Wówczas należy się upewnić, że spełnia oficjalne wymogi federacji właściwej dla danej dyscypliny.

Warto pamiętać, że nawet niewielkie nieścisłości w budowie sprzętu mogą robić ogromną różnicę, jeśli chodzi o wyniki. Nie można organizować oficjalnych zawodów, używając sprzętu, który nie spełnia wymogów federacji. Trening przy użyciu wyposażenia, które ma inne wymiary lub jest wykonane z innych materiałów, również mija się z celem. Dlatego w większości przypadków skontrolowanie przed zakupem zgodności wyposażenia obiektu sportowego z oficjalnymi zasadami i wymogami dla danej dyscypliny jest niezbędne.

Jak sprawdzić, czy dany sprzęt spełnia wymogi właściwej federacji? Najlepiej wybierać takie elementy, które są opatrzone nadanymi przez odpowiednie organizacje certyfikatami.

BRAMKI DO PIŁKI RĘCZNEJ ALUMINIOWE PROFESJONALNE CERTYFIKAT IHF, EHF


3. WYTRZYMAŁOŚĆ SPRZĘTU SPORTOWEGO

Wyposażenie obiektów sportowych musi być również przystosowane do intensywnej eksploatacji. Stawia się wobec niego zupełnie inne wymagania niż wobec sprzętu do użytku domowego. Musi być wykonany z najlepszych materiałów i elementów. W przypadku sprzętu fitness o przeznaczeniu mówi nadana mu klasa. Należy unikać urządzeń klasy H (home – przeznaczonych do użytku domowego), ponieważ są niewystarczająco wytrzymałe.

Do profesjonalnego wykorzystania jest przeznaczony sprzęt klasy S (studio) przystosowany do użytku w stowarzyszeniach sportowych, klubach, ośrodkach rehabilitacji i studiach treningowych, do których dostęp i nadzór są ustalane przez właściciela (osobę odpowiedzialną prawnie). Wymogi klasy S spełnia też sprzęt klasy I, który może być dodatkowo użytkowany przez osoby ze specjalnymi potrzebami (np. upośledzeniami wzrokowymi, słuchowymi, fizycznymi lub z upośledzeniem umysłowym).

Należy brać pod uwagę również warunki, w których będzie użytkowany sprzęt. Ten przeznaczony na zewnątrz musi być odporny na warunki atmosferyczne. Stawia się wobec niego nieco większe wymagania niż w stosunku do sprzętu halowego.

ZASADY DOBORU PROFESJONALNEGO SPRZĘTU SPORTOWEGO – O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ?

Powyższe trzy kluczowe zasady pomogą Ci zawsze wybrać właściwy sprzęt sportowy. Warto jednak również zwracać uwagę na kilka pomniejszych kwestii, które mogą się okazać bardzo istotne podczas użytkowania. Jest to np. możliwość łatwego transportu lub przechowywania. W wielu przypadkach jest to bardzo istotne – wówczas warto szukać sprzętu, który jest lekki i składany.

Przydatna może być też możliwość personalizacji sprzętu. Pozwala to np. na jego oznakowanie nadrukiem reklamowym, a tym samym promocję klubu czy sponsora. Dzięki temu wyposażenie prezentuje się również bardziej profesjonalnie.

Chcąc wyposażyć cały obiekt sportowy, warto natomiast skorzystać z usług firmy, która zajmie się tym kompleksowo – takiej jak Sport-Transfer. Oferujemy nie tylko wszystkie elementy, których możesz potrzebować, ale również usługi doradztwa. Współpracujemy także z architektami, co pozwala nam wspomagać inwestycje sportowe od A do Z. Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!